Як упоратися з тривогою у відносинах
Зміст
Багатьох людей цікавить питання, що таке тривожність у відносинах і як вона проявляється? Це почуття занепокоєння, невпевненості та сумнівів, що з'являються у відносинах, навіть якщо для цього немає причин.
Ви зустрічаєтеся з гарною людиною, яку любите. У вас склалися довірчі стосунки, ви знаєте межі та вивчили манеру спілкування один одного. Але водночас вас переслідує відчуття тривоги у відносинах тому ви весь час задаєте своєму партнеру і собі різні питання.
Як довго це триватиме? Як дізнатися, що ви підходите один одному? А якщо партнер має якісь таємниці, про які ви не знаєте? А якщо ви не можете підтримувати серйозні стосунки?
Такі питання та постійне занепокоєння мають назву «тривога у відносинах». Наскільки це гаразд?
Як каже відомий психотерапевт Астрід Робертсон, «Тривога у відносинах є поширеним явищем».
В основному ви спостерігаєте відчуття тривоги на початку відношення поки не дізналися, що ваш партнер також зацікавлений у спілкуванні з вами. Іноді такі почуття виникають і після тривалих серйозних стосунків.
З часом таке занепокоєння може стати причиною:
- емоційного стресу;
- відсутність мотивації;
- появі почуття втоми та емоційного виснаження;
- розладу травлення та інших фізичних недуг.
Таке занепокоєння може бути не пов'язане із самим розвитком відносин, але в результаті воно може стати причиною поведінки, яка в реальності створить великі проблеми та стресові ситуації для вас та вашого партнера.
Які симптоми занепокоєння у відносинах?
Тривожність у разі може виявлятися різними способами.
Багато людей у певний момент часу починають відчувати невпевненість, особливо на початку знайомства, коли зобов'язання лише починають формуватися. Це цілком звичайне явище, тому не слід переживати про страхи чи сумніви, які скоро пройдуть, особливо якщо вони не дуже вас турбують.
Але іноді такі тривожні думки можуть проникати у ваше звичайне життя.
Існує ряд потенційних ознак тривожності у відносинах.
Вас турбує питання, наскільки ви важливі для вашого партнера. Як каже доктор Робертсон, найчастіші висловлювання занепокоєння у відносинах пов'язані з такими питаннями, як «Наскільки я важливий?», «Ти поряд зі мною?». Це свідчить про максимальну потребу повної приналежності та почуття впевненості у своєму обранці.
Наприклад, ви можете переживати про те, що:
- ваш обранець не сильно нудьгуватиме, коли вас немає поруч з ним;
- він може не допомогти, коли ви цього сильно потребуватиме;
- він знаходиться поряд з вами з корисливих спонукань;
- ви не впевнені у почуттях вашого обранця до вас.
Ви говорили один одному «Я люблю тебе» або «Ти мені дуже подобаєшся». Ваш партнер завжди радий вас бачити, часто робить різні подарунки, проводжає додому і часто дзвонить, щоб дізнатися як справи.
Але ви все ще сумніваєтеся в щирості його почуттів та їх безкорисливості.
Може, ваш партнер не завжди хоче фізичної близькості чи не відповідає на дзвінки протягом дня? Раптом стає відстороненим, і ви вважаєте, що вас уже не люблять?
Найчастіше багато хто відчуває такі почуття, але ці переживання можуть перерости в нав'язливу ідею, якщо є тривожність у відносинах.
Ви переживаєте, що ваш обранець хоче піти від вас. Міцні стосунки дозволяють почуватися потрібним, коханим, захищеним та щасливим. Тому ви хочете, щоб ці почуття не проходили і ніщо не могло зруйнувати ваш зв'язок.
Але такі думки часто переростають у постійне почуття страху, що вас можуть покинути. Такі переживання можуть стати проблемою, якщо ви починаєте змінювати свою поведінку, щоб міцніше прив'язати до себе свого обранця.
Наприклад, ви можете:
- Не обговорювати з партнером такі важливі питання, як постійні запізнення, що є дуже важливим для вас у відносинах.
- Не звертати уваги, коли обранець робить якісь неприємні для вас речі, наприклад, ходить по дому у вуличному взутті.
- Переживати, що він роздратується на вас, навіть якщо для цього немає причин.
- Сумніватися у тривалості стосунків.
Тривога у відносинах може стати причиною сумнівів у тому, що ви дійсно підходите один одному, навіть якщо у вас все чудово. Ви також можете переживати про те, чи дійсно ви щасливі, чи це просто ілюзія.
У цьому випадку ви можете загострювати увагу на різних дрібницях. Наприклад, ви любите комедії, а ваш партнер драми і перебільшувати важливість такої інформації.
Саботаж відносин
Тривога у відносинах може призвести до саботажної поведінки. Існує кілька ознак саботажу:
- Постійні суперечки із обранцем;
- Неприйняття допомоги, навіть якщо ви перебуваєте в біді;
- Перевірка міцності відносин, наприклад, зустріч із колишнім другом чи подругою потай від партнера.
Ви можете зробити це без злого наміру, але головною метою є те, що ви хочете переконатися у міцності ваших нинішніх стосунків.
Ви хочете вірити, що спроби відштовхнути партнера і його опір говорить про його сильне кохання. Але Робертсон каже, що часто вашому обранцю важко зрозуміти, що ховається за вашими діями.
Читання його слів та дій
Звичка надто багато приділяти уваги його словам та діям також може свідчити про занепокоєння у стосунках. Можливо, він не любить обійматися на людях. Або, коли ви хочете переїхати до нього, він не хоче викидати старі меблі.
Звичайно, всі ці нюанси можуть говорити про потенційну проблему, але швидше за все, просто ваш партнер дуже сором'язливий і не любить, коли за ним спостерігають сторонні під час обіймів з вами або він дуже любить свої старі дивани та крісла.
Нехтувати важливими моментами
Ви все ще не знаєте, чи є у вас тривога у стосунках?
Подивіться на себе з боку і дайте відповідь на запитання: «Я все ще багато витрачаю часу на переживання про ці відносини, ніж на щасливі моменти в них?».
В усіх бувають складні періоди. Але якщо ви відчуваєте себе так весь час, то швидше за все вас переслідує деяка тривожність у відносинах.
Ще це спричинило?
Щоб дізнатися причини такої тривоги, знадобиться деякий час і самостійна оцінка, оскільки не існує певної чіткої причини. Іноді буває важко знайти причини такої поведінки.
Лікар Робертсон вважає, що людина може навіть не усвідомлювати причини тривоги, але незалежно від їх проявів, в основному вони пов'язані з тугою за стосунками.
Існує низка факторів, які можуть бути важливими:
Досвід попередніх відносин
Постійні спогади про минулий зв'язок можуть і тепер впливати на вас, навіть якщо ви думаєте, що вже змогли все забути і пережити.
Ви можете відчувати тривогу у справжніх відносинах, якщо колишній обранець:
- зрадив;
- пішов, не кажучи жодного слова;
- обдурив, що любить;
- збрехав про характер ваших відносин, оскільки вони для нього нічого не означають.
Цілком природно відчувати тривогу і довіряти комусь знову, коли вам зовсім недавно завдали сильного болю, навіть якщо ваш нинішній обранець досить чесний з вами і не виявляє ознак маніпуляції.
Існують особливі тригери, яких ви можете навіть не помічати, які можуть нагадувати про минулий негативний досвід і сіяти у вас сумніви та тривогу.
Низька самооцінка
Вона може іноді стати причиною невпевненості у стосунках. Завдяки дослідженням стало відомо, що люди з низькою самооцінкою найбільше не впевнені в почуттях свого партнера, якщо вони не можуть бути впевнені в собі. Така поведінка є своєрідним дзеркальним відображенням себе у своєму обранці.
Таким чином, почуття розчарування в собі змушує вас подумати про те, що ваш друг чи подруга відчувають такі самі почуття до вас.
Тим часом, люди з високим рівнем самооцінки намагаються самоствердитися через свої відносини, якщо починають відчувати невпевненість у своїх силах.
Стиль прихильності
Цей стиль, який ви починаєте розвивати ще в дитячому віці, може вплинути на ваше доросле життя.
Якщо ваші батьки або близькі люди миттєво реагували на ваші проблеми, надаючи всебічну підтримку та виявляючи любов, швидше за все, у вас сформувався надійний стиль прихильності.
Якщо вас у дитинстві ігнорували і не давали можливість саморозвитку, ваш стиль уподобання може бути мінімально надійним.
Такі ненадійні стилі уподобання можуть стати причиною тривожності у відносинах і виявлятися різними способами:
- Уникнення прихильність може стати причиною тривожності з питань ступеня зобов'язань, які ви можете прийняти або глибини відносин.
- Тривожна прихильність може стати причиною страху того, що ваш обранець піде від вас.
При цьому надійний стиль прихильності не завжди свідчить про те, що ви весь час схильні до почуття тривожності у відносинах.
Як каже доктор філософії Джейсон Віллер, людина не може перейти від одного стилю прихильності до іншого, але може знайти компроміс, який не дозволить ненадійному стилю прихильності впливати на ваше життя та стримувати вас у стосунках.
Схильність ставити запитання
Питання особистості також можуть страждати від тривожності у відносинах.
Можливо, вам потрібно буде розглянути різні результати ситуації, перш ніж ухвалити певне рішення. Або ви просто завжди звикли ретельно продумувати кожен ваш крок.
Якщо ви постійно ставите собі занадто багато питань про свого партнера, навіть після того, як зробили свій вибір, швидше за все, ви втратите час, щоб перевірити ваші відносини на міцність. Це не зовсім погано. Іноді корисно проаналізувати свій вибір, щоб потім не розчаровуватися у разі невдачі.
Але це може стати проблемою, якщо ви занадто зациклитися на масі питань та самооцінці, які не приведуть до хорошого результату.
Чи спроможні ви це подолати?
Сьогодні це може здатися неможливим, але тривогу у відносинах можна подолати, хоча для цього може знадобитися багато часу та сил, а також більше ніж просто слова партнера: «У нас все просто чудово».
Як каже Робертсон, тривога зовсім не означає, що у відносинах є якісь проблеми, тому що людину можуть дійсно щиро любити без жодних задніх думок. Але поки що він сам не відчує цю любов і щирість почуттів, тривога може не пройти.
Тому лікар каже, що з тривогою необхідно боротися на ранній стадії, доки вона не переросла у велику проблему.
Наші рекомендації допоможуть вам позбутися почуття переживання.
Зберігайте свою індивідуальність та ідентичність
З часом зближуючись зі своїм обранцем, ви можете помітити, що основні частини вашої індивідуальності та ідентичності починають зміщуватися, звільняючи простір для вашого партнера та стосунків із ним.
Найчастіше це відбувається природним чином, коли ви стаєте повноцінною парою. І якщо незначні зміни, такі як, наприклад, спати без одягу, можуть не створювати великих проблем, то більш істотні зміни можуть принести дискомфорт.
Втрата власного «Я» чи зміни на догоду партнеру не допоможуть зміцнити відносини. Пам'ятайте, що перша причина, через яку ваш обранець хотів з вами зустрічатися - це те, яка ви є насправді. Якщо ви почнете підлаштовуватися під партнера, придушуючи свої почуття та бажання, згодом можете втратити почуття власної значущості. Також ваш партнер може розчаруватися у вас, тому що подумає, що ви стали не тією людиною, яку він полюбив.
Намагайтеся бути більш усвідомленим
Сучасні практики усвідомленості спрямовані на то, щоб ви зосередили вашу свідомість на тому, що відбувається зараз, без обговорення. Якщо з'являються негативні думки, слід визнати і дати їм піти.
Така практика може бути корисною, якщо ви не можете вийти з негативної подумки, а також допоможе розставити пріоритети у ваших щоденних відносинах з вашим партнером.
У результаті, стосунки можуть завершитися через пару місяців або років, але весь цей час ви можете бути щасливими та насолоджуватися ними.
Практикуйте спілкування на позитиві
Часто тривога у відносинах має внутрішній характер, тому може бути пов'язана з вашим обранцем.
Але якщо тривога має під собою грунт, наприклад, гра з телефоном під час важливої розмови або відмова партнера проводити сімейні свята з вашими близькими людьми, необхідно вирішити це питання без скандалів та взаємних звинувачень.
Поради професійного психолога
Велике значення під час таких розмов може мати власне «Я». Наприклад, замість того, щоб говорити партнеру, що він відсторонився від вас останнім часом і вам важко це прийняти, краще сказати, що ви відчуваєте, що між вами з'явилася дистанція, яка дає мені зрозуміти, що твої почуття змінилися.
Навіть якщо ви впевнені в коханні вашого обранця, і що ваші переживання чисто внутрішні, краще сказати йому про це.
Ви можете розповісти йому про свої думки і як намагаєтеся впоратися із тривожністю. Він може запевнити вас, що все гаразд, і ці слова можуть не прибрати повністю занепокоєння, але швидше за все вони вас трохи заспокоять.
Також відкритість і вразливість можуть зробити ще міцнішим ваш зв'язок.
Уникайте дій, які ґрунтуються на почуттях
Іноді переживання відносин можуть змусити вас шукати докази того, що все добре.
Бажання заспокоїти себе цілком природне, але не намагайтеся знайти такі докази шкідливими та марними для себе та партнера шляхами.
Зверніть увагу на те, чи є різниця між вашою звичайною поведінкою та діями, які ви робите імпульсивно. Часто надсилати повідомлення або дзвонити партнеру може бути нормою у ваших відносинах, а спокійна розмова допоможе зробити ваш зв'язок ще міцнішим.
При цьому постійний контроль того, що робить ваш партнер, з ким спілкується і де знаходиться зараз, може призвести до великого конфлікту.
Якщо ви відчуваєте таку потребу, спробуйте практику глибокого дихання, прогуляйтеся вулицею або просто зателефонуй своєму другові чи подрузі.
Проконсультуватися з психотерапевтом
Якщо ви не можете впоратися з тривогою у відносинах, найкраще звернутися до фахівця, який допоможе вам вирішити проблему. Також це ефективний метод упоратися з наслідками такого стану.
Найкраще прийти на прийом до психотерапевта зі своїм партнером, щоб він зміг всебічно розглянути проблему та дати вам обом важливі рекомендації.
Також лікар допоможе:
- зрозуміти свої власні почуття та почуття один одного, а також глибинні потреби;
- почути основні переживання одне одного без засудження чи захисту;
- виявити турботу способами, які пом'якшують чи заспокоюють тривогу.
Не обов'язково ходити до лікаря постійно, тому що буває достатньо одного сеансу, щоб ваша пара налагодила свої стосунки.
Часті питання
Що таке тривога у стосунках?
Тривожність у відносинах може мати різні види, наприклад, переживати про почуття обранця та боятися його уходу. Ви також можете переживати про те, що ваш зв'язок триватиме довго або мати сумнів у щирості почуттів вашого партнера.
Які ознаки тривожності у стосунках?
Ви можете сильно переживати про стосунки, і це може вас емоційно виснажити, що призведе до фізичних проблем, таких як розлад травлення. Вам може здатися, що ви не мотивовані в поточних відносинах або зрозуміти, що влаштовуєте саботаж, починаючи сперечатися з обранцем.
Що таке тривожність у стосунках на початку стосунків?
У вас може з'явитися тривога на початку відносин, тому що ви ще не знаєте, чи відчуває партнер такі самі почуття до вас. Також ви можете сумніватися в тому, що вам необхідний цей зв'язок. Такі сумніви можуть підірвати довіру вашого потенційного партнера, особливо на старті вашого зв'язку, коли ви ще не знаєте, як він реагуватиме на ваші дії.
Як мені подолати тривожність у стосунках?
Рекомендації з управління тривожністю складаються з вжиття заходів щодо збереження власної ідентичності, практики позитивного спілкування з партнером та знак «стоп» перед тим, як щось сказати або вчинити певну дію. Якщо є проблема, можна проконсультуватись з лікарем-психотерапевтом.
Висновок
Жодні стосунки не можна назвати певними. І багатьом важко прийняти цей факт. Жодна людина не може повністю позбутися тривоги у відносинах, але є низка речей, які можна зробити, щоб прибрати постійне почуття занепокоєння та проводити більше часу зі своїм обранцем, насолоджуючись кожним новим днем із ним.