Головна> Articles > Що таке туман у голові? Симптоми, причини та методи лікування

Що таке туман у голові? Симптоми, причини та методи лікування

12 липня

Зміст

Затуманений стан, який спричиняє стрес, гормони, дієта, сон та інші фактори, може призвести до розсіяного стану.

Ви коли-небудь звертали увагу не те, що ваші думки стали млявими та нечіткими? Такий стан називають «туман у голові». Цей термін не є науковим чи медичним, але при цьому він чітко описує тимчасове відчуття втрати гостроти розуму.

Культура хастла, що створила величезну кількість людей, перевантажених роботою і які досягли великого успіху, привернула велику увагу фахівців до когнітивних проблем, пов'язаних з нею. Тривале відчуття туману в голові довгий час було побічним ефектом під час відновлення після перенесеного COVID-19. Також туман у голові, що виник у період менопаузи, може призвести до втрати концентрації уваги та складності запам'ятовування різної інформації. Постійне почуття втоми, певні захворювання, такі як онкологія та методи їх лікування (хіміотерапія), можуть стати причиною затуманеного мислення та когнітивних проблем.

В останні роки вчені почали проводити більше досліджень, щоб краще зрозуміти причини виникнення туману в голові.

Що таке туман у голові? Визначення терміна

За словами доктора філософії Шеру Пудумджі, нейропсихолога Центру здоров'я мозку імені Лу Руво клініки Клівленда у Лас-Вегасі, лікарі не ставлять діагноз «туман у голові». Це визначення є широким терміном, який фахівці використовують для опису найчастіших проявів когнітивних симптомів у людей. Також лікар вважає, що вони бувають різними, але, загалом, ґрунтуються на ідеї, що мислення та пам'ять людини є не такими ефективними та дієвими як раніше.

Туман у голові – ознаки та симптоми

За словами доктора Пудумджі, затуманена свідомість спричиняє «когнітивну неефективність», тому людині стає складніше використовувати свої когнітивні ресурси, як було раніше.

У цьому випадку у людини виникають проблеми з:

  • увагою;
  • концентрацією;
  • навчанням;
  • короткочасною пам'яттю.

У різних людей симптоми можуть проявлятися по-різному, але існує низка ознак, які можуть проявлятися при тумані в голові, каже доктор Пудумджі та Даніель Вілхур, доктор медицини, доцент неврології Медичної школи Університету Денвера у штаті Колорадо.

  • Вам стало важко виконувати багато завдань одночасно.
  • Ви відчуваєте складність із розумінням концепцій чи навчанням.
  • Не можете підібрати потрібних слів, хоча вони крутяться у вашій голові.
  • Ви відчуваєте, що перебуваєте в сонному стані або стані трансу.
  • Заходячи в помешкання, не можете згадати, що ви хотіли зробити.
  • Швидко забуваєте, про що говорили із співрозмовником хвилину тому.
  • Не можете засвоїти інформацію як раніше.
  • Ви легко відволікаєтесь від виконання будь-якої задачі.

За словами Пудумджі, пацієнти скаржаться на загальне почуття когнітивної млявості. Проведено одне дослідження клінікою Reddit, яке вивчало термін «мозковий туман». За його результатами, люди описували цей стан як «дисоціація, почуття втоми, забудькуватість і сильне когнітивне зусилля». Поєднання перелічених симптомів може викликати в людини відчуття затуманеного мислення.

Поширені причини туману в голові

Однією з проблем, яка не дає повного розуміння терміну даного стану, є те, що причини мозкового туману можуть бути різними, тому фахівці не можуть зрозуміти, що саме відбувається з людиною. Давайте розглянемо, що таке туман мозковий і через що він з'являється.

Гормональні зміни в організмі

Затуманений стан може виникати під час вагітності та при менопаузі, вважає доктор Вілхур. Як показали дослідження, у вагітних жінок спостерігається сплутаність свідомості, дезорієнтація та затуманеність, які стають причиною дивної поведінки, наприклад, розташування речей у незвичайних місцях, втрата речей та швидке забування навіть найпростіших завдань по роботі. Багато хто називає такий стан «вагітний мозок».

Якщо говорити про менопаузу, то в процесі одного дослідження фахівці визначили, що проблеми з пам'яттю зазвичай виникають на початку менопаузи і проходять в період постменопаузи через вплив гормону естрогену.

Вплив дієти

Лікар Пудумджі вважає, що люди, які дотримуються суворої дієти, не отримують достатньо вітамінів і мінералів, що призводить до затуманеності мозку. Нестача вітаміну В12 або заліза стає причиною анемії, яка знижує рівень енергії і непрямо впливає на когнітивні функції людини, каже доктор Вілхур.

Також алергія на різні продукти та чутливість до деяких з них можуть вплинути на когнітивні здібності людини, каже Вілхур. За результатами опитування, яке проводила організація із захисту та дослідження целіакії Beyond Celiac, близько 95% опитаних із нецеліакійною чутливістю до глютену повідомляють про туман у голові.

Лікарські препарати

Деякі лікарські засоби можуть стати причиною появи туману в голові, виявляючи ознаки побічного ефекту. Серед них топірамат (Топамакс), який призначають при мігрені (хоча в основному використовують для усунення нападів), може викликати почуття затуманеності мозку. Доктор Вілхур попереджає пацієнтів, що цей препарат може викликати такі ефекти, як затуманення мозку, сплутаність мислення та складнощі з підбором слів.

Також, за словами лікаря, прийом деяких препаратів, який також називають поліпрагмазією, може спричинити появу туману в голові. У кожної людини подібні ефекти виявляються по-різному, але якщо ви помітили появу затьмареної свідомості після початку прийому нових ліків, проконсультуйтеся зі своїм лікарем і дізнайтеся, чи можуть когнітивні порушення спричинити прийом даного препарату.

Регулярний прийом алпразоламу (Ксанакс) та діазепаму (Валіум), які призначають при занепокоєні, можуть призводити до затьмарення свідомості. Навіть якщо раніше ви не відчували побічних ефектів, з віком ці препарати складніше засвоюються організмом і виводяться з нього.

Хіміотерапія

Національний інститут онкології повідомляє, що «хімічний мозок» є досить відомим фактором, який описує проблеми з мозком у різні періоди лікування раку. Туман у голові може викликати саме захворювання, стан, що його супроводжує (депресія або безсоння), а також різні методи лікування, у тому числі хіміотерапія, променева терапія та гормональна терапія.

Певний тип медичних станів

Як каже доктор Вілхур, затуманеність в голові може з'являтися при різних захворюваннях, у тому числі при синдромі постуральної ортостатичної тахікардії, анемії, діабеті, депресії, тривожному розладі, а також при розсіяному склерозі, синдромі хронічної втоми, целіакції, вовчаку та інших.

Найбільш поширеним захворюванням, яке пов'язане з когнітивною дисфункцією, є гіпотиреоз або порушення активності щитовидної залози, що спостерігається у 5% жителів США віком від 12 років. Також дослідження показали, що депресія, втома, проблеми з пам'яттю та виконавчими функціями найчастіше говорять про розвиток гіпотиреозу.

COVID 19

Національний інститут охорони здоров'я ((NIH) повідомляє, що таке захворювання як COVID-19 призводить до стійких проблем з такими станами у людини як: увага, концентрація та пам'ять. Дослідження, які були проведені за підтримки Інституту охорони здоров'я, показали, що такі порушення можуть бути викликані запаленням мозку, що впливає на поведінку його клітин.

Також в результаті одного дослідження 7,2% пацієнтів, які повідомили про тривалий перебіг COVID-19, говорили про сплутаність свідомості. При цьому цей симптом в основному з'являвся у жінок, людей, які мали проблеми з диханням і у пацієнтів, які перенесли важку форму ковіда.

Легка форма когнітивного порушення проти туману в голові

УКН – помірне когнітивне порушення, втрата пам'яті на ранній стадії, не аналогічні до мозкового туману. Як повідомляє Національний інститут старіння, у 10-20% людей 65 років та старше з УКН протягом 12 місяців розвивається деменція. При цьому сьогодні проводяться ретельні дослідження, які дозволяють зрозуміти, чому деякі люди з УКН мають деменцію, а деякі — ні.

У чому відмінність MCI від туману в голові? Когнітивна дисфункція, яка може стати причиною недоумства, впливає не тільки на пам'ять, а й на зміни в поведінці. Складнощі з управлінням фінансами, які раніше ви не відчували, або нездатність дотримуватися соціальних норм, що раніше не викликала проблем, є ранніми симптомами недоумства. Також про розвиток захворювання говорять такі фактори як: складнощі з виконанням звичайних щоденних процедур, нездатність виконувати прості завдання, труднощі з орієнтацією у просторі та інші функціональні порушення. Згодом MCI може призвести до появи деменції, але про туман у голові немає інформації.

Зміна способу життя та методи лікування туману в голові

Якщо затуманеність свідомості не минає протягом 2 тижнів, необхідно звернутися до фахівця. Такий стан може бути нормальним при виснаженні. Але якщо воно негативно впливає на якість життя, вам буде потрібна допомога лікаря, який вивчить вашу історію хвороби, дасть направлення на аналіз крові і поставить вам кілька питань про спосіб життя, щоб дізнатися про ваші звички, дієту, сон та інші стани.

Перед початком лікування туману в голові необхідно позбавитися всіх основних захворювань, які впливають на когнітивні функції. Також рекомендації фахівця щодо зміни способу життя допоможуть впоратися із проблемою туману в голові.

Регулярна фізична активність

Лікарі рекомендують вести активний спосіб життя і не менше 2,5 годин на день приділяти помірним спортивним тренуванням, якщо у вас немає захворювань, які мають протипоказання до фізичних навантажень. Ходьба також входить до фізичної активності. На думку доктора Пудумджі, вправи допоможуть активізувати мозкову діяльність, а також стомлюють, допомагаючи покращити нічний сон.

Нічний сон

Лікар Вілхур рекомендує спати не менше 7 годин на добу та дотримуватися регулярного графіка відпочинку. Необхідно лягати спати і вранці прокидатися в один і той же час. Можливо, ви хочете лягати спати пізніше за звичайне, щоб зробити більше справ, але краще відмовитися від них на користь здорового сну. Це дозволить вам наступного дня почуватися відпочившим і ефективнішим. Сон має стати вашим головним пріоритетом.

Навчіться керувати стресом

Підберіть оптимальну стратегію керування стресом. Наприклад, можна гуляти вранці із собакою, ходити в туристичні походи, практикувати дихальні вправи, читати гарні книги, знайти цікаве хобі чи дивитися позитивні фільми. Також необхідно збільшити час перерв і більше відпочивати, оскільки це допоможе підвищити концентрацію та покращити самопочуття.

Як каже доктор Вілхур, людина має два мозку – примітивний та досконалий. Коли людина відчуває регулярний стрес, перший починає домінувати, тому людина не може користуватися вищими функціями мислення. Здатність справлятися зі стресом дозволить частіше використовувати досконалий мозок.

Когнітивна терапія

Принципи медитативної практики усвідомленості полягають у зосередженні на одній дії і присутність у реальності і з зниженням рівня стресу, боротьбою з депресією і усуненням симптомів менопаузи, які можуть призвести до туману у голові.

Заняття, які тренують мозок, такі як читання книг, розгадування кросвордів, настільні ігри та гра на музичних інструментах стимулюють та підтримують когнітивні функції людини, а також допомагають впоратися із затуманеною свідомістю.

Правильне харчування та дієта

На думку фахівців, проблеми, які пов'язані з туманом у голові та спеціальна дієта можуть боротися із запальними процесами в організмі. Для цього необхідно обмежити вживання або відмовитись від продуктів сильної обробки та червоного м'яса. При цьому необхідно дотримуватись рослинної та середземноморської дієти, яка включає вживання цільнозернового хліба, фруктів та овочів, що містять велику кількість антиоксидантів та корисних жирів (Омега-3 жирних кислот).

Помірне вживання кофеїну та спиртних напоїв

Ви повинні самі вирішити, як бути з кофеїном та алкоголем, але при цьому необхідно стежити за тим, коли і скільки ви вживаєте цих напоїв. Дослідження показали, що вживання кофеїну зменшує ймовірність виникнення когнітивних дисфункцій та хвороби Паркінсона, але при цьому чашка кави перед сном може спричинити безсоння, каже доктор Вілхур.

Алкоголь слід вживати у помірних кількостях. Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) радять жінкам вживати не більше однієї порції алкоголю на день, а чоловікам не більше двох порцій. За словами Вілхур, спиртні напої негативно впливають на здоров'я мозку та його роботу. Вживання алкоголю ввечері також може спричинити порушення сну. Як показують дослідження, люди, які часто вживають спиртні напої, сплять набагато менше.

Будьте завжди на зв'язку

Як каже доктор Вілхер, людина еволюціонувала, щоб стати соціальним суб'єктом. Мозок не призначений для перебування у повній ізоляції від суспільства. Обмежене коло спілкування також може призвести до депресії та туману в голові. Було проведено дослідження, у якому взяли участь 66 тисяч респондентів. Воно показало, що в усіх психічно здорових людей соціальний зв'язок поєднувався із соціальною залученістю. Тому необхідно обов'язково підтримувати різні дружні зв'язки та регулярно зустрічатися з близькими вам людьми.

Висновок

По своїй суті, туман у голові, тобто відчуття затуманеності мозку, коли ви почуваєтеся не найкращим чином, не вважається медичним терміном, але багато вчених намагаються краще його зрозуміти. Стан стресу, гормональні зміни, неправильна дієта, неякісний сон, різноманітні захворювання, лікарські препарати та інші фактори можуть призвести до цієї когнітивної дисфункції, яка носить тимчасовий характер. Якщо ви не знаєте, чому в голові начебто туман, краще звернутися до фахівців, які спеціалізуються на лікуванні захворювання. Лікування може полягати у зміні способу життя та інших методах терапії. 

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити