Тривога проти безсоння
Зміст
Тривога – це коли людина відчуває напруження та занепокоєння. Іноді відчувати такі почуття цілком нормально. Але якщо це відбувається занадто часто, може свідчити про тривожний розлад, який може стати причиною сильних нападів, що частішають серцебиття, що підвищує артеріальний тиск, що викликає надмірну пітливість або запаморочення. Також тривога може впливати на якість сну.
Безсоння – це виникнення проблем із засипанням чи підтримкою наступного сну. Якщо це відбувається з людиною близько трьох разів на тиждень більше трьох місяців, такий стан називають хронічним безсонням. У майбутньому це може збільшити ймовірність появи інших захворювань, у тому числі таких як тривожний розлад.
Як пов'язана тривога та безсоння
Занепокоєння протягом дня часто позначається на якості ночі. Сильне психічне перезбудження може спричинити поганий сон. Такі порушення сну, як безсоння, можуть говорити про тривожний розлад.
Після того, як людина засинає, тривожний розлад може стати причиною того, що вона спатиме занадто мало для того, щоб повністю відпочити і набратися сил. Тривога - це свого роду система сигналізації організму, яка допомагає залишатися в безпеці, захищаючи людину від потенційної небезпеки. Але якщо така сигналізація спрацьовує без видимої причини, як при тривожному розладі, людина не може впасти в глибокий сон.
Все це може стати причиною стресу, тому що людина не може нормально заснути або добре виспатись. А це стає причиною ще більшого занепокоєння.
Фахівці також з'ясували, що хронічний недосип істотно впливає на емоційне здоров'я людини. Як показують дослідження, у людей з обструктивним апное сну, бувають епізодичні випадки зупинки дихання, вони регулярно прокидаються протягом ночі і більш схильні до психічних розладів, таких як тривожність, панічні атаки та депресія.
Чи може у мене бути безсоння чи тривожний розлад?
Хронічним безсонням називають проблему із засипанням чи підтримкою якісного сну протягом конкретного періоду часу, яка не пов'язана з іншими проблемами зі здоров'ям. При цьому тривожний розлад складніше піддається діагностиці.
Крім того, що людина відчуває постійну напругу, занепокоєння та проблеми зі сном, також існують інші ознаки тривожного розладу:
- уникнення ситуацій, що викликають почуття страху;
- нервозність та занепокоєння;
- відчуття небезпеки, що наближається;
- прискорене серцебиття;
- проблеми з диханням;
- надмірна пітливість чи озноб;
- втрата концентрації уваги;
- проблеми із процесом травлення;
- проблеми з контролем стану занепокоєння.
Якщо у вас присутні перераховані вище ознаки або ступінь вашого занепокоєння суттєво вплинув на вашу якість життя і роботу, необхідно звернутися до фахівця.
Тривожність сну проти сомніфобії
Відчуття тривоги з приводу сну може спричинити появу сомніфобії. Сомніфобія – це страх сна, причиною якого можуть бути різні чинники, у тому числі колишні травми або страх лунатизму. Якщо у людини тривожний сон вона природно не може добре виспатися. Але якщо вона страждає на сомніфобію, страх стає сильнішим. Виникає страх ночі тому що людина починає думати про те, що може статися, коли вона засне.
Симптоми сомніфобії
При сомніфобії людина може перебувати у стані стресу, коли починає думати про майбутній сон або намагаючись заснути. Також може виникнути почуття дратівливості, втрата концентрації через думки про майбутній сон. Людина може надовго відкладати час відходу до сну, лежати з увімкненим світлом або телевізором. Існують і інші симптоми сомніфобії, такі як панічні атаки, відчуття болю в грудях, гіпервентиляція легень та прискорене серцебиття.
Причини появи сомніфобії
Фахівці сумніваються в тому, які причини викликають сомніфобію, але вважають, що вона може бути спричинена кількома факторами:
Ворочання (тривога безсоння). Найчастіше страх сна є результатом розладу сну. У світі кожна третя людина має симптоми безсоння, яке є частою причиною появи цього страху. Якщо людина не отримує необхідної порції якісного сну, вона починає турбуватися. При безсонні неспокій про сон лише посилює стан. Людина турбуватися про сон, тому не може заснути.
Хронічні кошмари. Вони є ще одним розладом сну, що викликає страх. У цьому питанні особливо вразливі діти. Але й дорослі люди можуть спостерігатися кошмари, особливо у тих, хто страждає на ПТСР.
Боязнь померти уві сні. Людина може переживати про сон через проблеми зі здоров'ям. Якщо у неї обструктивне апное сну, це може викликати страх того, що уві сні вона перестанє дихати. Даний вид страху зустрічається досить рідко, але може з'являтися, коли хтось дізнається про своє апное сну і чекає, коли йому стане краще під впливом влаштування СІПАП (постійного позитивного тиску в дихальних шляхах). Коли апное взято під повний контроль, у людини збільшується почуття пильності та знижується денне відчуття сонливості.
Побоювання смерті уві сні може виникнути, якщо у людини є проблеми з серцем (раптова зупинка серця, інсульт, судоми або передозування седативними препаратами). Якщо у людини є якісь серцеві захворювання, апное сну чи хвороба легень, ризик зупинки серця уві сні збільшується.
Повторний параліч сну. Даний стан виникає, коли людина не може поворухнути кінцівками під час засинання чи пробудження. Повторний параліч у деяких випадках супроводжується галюцинаціями і може носити спадковий характер. Здатний викликати почуття знервованості під час засинання.
Що можна зробити?
Такі стани як розлад сну та тривожні розлади можна вилікувати. Існує ряд методів, які допоможуть подолати страх сну:
Дотримання правил гігієни сну.
-
Слід лягати спати в певний час і прокидатися по будильнику в один і той самий час.
-
Створити своєрідний ритуал відходу до сну, що складатиметься з розслаблюючих вечірніх занять під тиху спокійну музику.
-
Не їсти та не вживати напої, що містять кофеїн та алкоголь.
-
Не спати вдень.
-
Лягати спати тільки в тому випадку, якщо відчуваєш сильну сонливість.
-
Регулярно займатись фізичними вправами.
-
Утриматися від тривалого вживання снодійних препаратів.
-
Створити у спальні прохолодну та темну атмосферу.
-
У спальні тільки спати та займатися сексом.
-
Збалансувати харчування та підтримувати нормальну вагу.
Медична допомога спеціаліста.
Якщо ви страждаєте на розлад сну, що супроводжується безсонням, хронічними кошмарами або іншими проблемами, необхідно звернутися до фахівця.
Для лікування безсоння використовують когнітивно-поведінкову терапію чи спеціальні снодійні засоби. Для усунення хронічних кошмарів може знадобитися репетиційна терапія зі створенням образів або таких способів лікування як експозиція, релаксація та рескриптингова терапія, що складається з переписування та репетиції нової версії кошмару протягом усього дня. Також лікар може призначити різні рецептурні лікарські засоби.
Також необхідно звернутися до фахівця, якщо ви підозрюєте у себе апное уві сні або інші розлади, що порушують сон.
При тривожному розладі лікар може порадити варіант, який застосовується при лікуванні проблем зі сном, такі як:
- Психотерапія. Психотерапевт може рекомендувати різні способи релаксації. Найбільш ефективним методом психотерапії при лікуванні тривожних розладів є когнітивно-поведінкова терапія. Також її застосовують для позитивного лікування тривожності, допомагаючи людині краще розуміти та контролювати свої емоції та поведінку.
- Лікарські засоби. Фахівець може призначити препарати, які включають антидепресанти та протитривожні засоби. Також можливий короткочасний прийом седативних засобів або блокаторів бета.
Крім цього, можна спробувати кілька інших варіантів боротьби з тривогою сну та безсонням:
- Медитація.
- Розставлення життєвих пріоритетів та делегування свого основного списку завдань на день.