Генералізований тривожний розлад
Зміст
ГТР – це генералізований тривожний розлад, за якого людині важко контролювати свій стан хвилювання. Люди з цим психічним захворюванням живуть в очікуванні постійної катастрофи, вони постійно переживають про різні речі - дітей, роботу, фінанси, здоров'я, школу, сім'ю і т.д.
Будь-яка людина іноді може відчувати тривогу, і вона може бути не безпідставною. Але якщо в неї тривожний розлад типу ГТР у такому стані вона знаходиться постійно. Кожен день життя такої людини сповнений страхами, занепокоєнням та станом жаху. В результаті тривога може настільки влитися з мисленням, що їй буде дуже важко виконувати звичайні справи вдома, на роботі, в суспільстві і т.д. При цьому цей вид розладу підлягає лікуванню.
Як часто можна зустріти людей із ГТР?
Практично чотири мільйони дорослих жителів США або близько 2% населення схильні до генералізованого тривожного розладу протягом року. Найчастіше ознаки тривожного розладу починають виявлятися ще в дитячому та підлітковому віці. У деяких випадках ГТР розвивається у дорослих і частіше буває в жінок, ніж у чоловіків.
Симптоми ГТР
Оскільки генералізований тривожний розлад дуже впливає на спосіб мислення, це може стати причиною появи фізичних симптомів. Психіатри використовують стандартний набір критеріїв, які дозволяють діагностувати цей вид розладу. Такі симптоми не мають нічого спільного з медичними проблемами або іншими станами і мають проявлятися протягом не менш як півроку.
Тривожний розлад симптоми мають такі характеристики:
- почуття постійного занепокоєння та напруги;
- підвищену увагу до проблем;
- тривале обдумування різних планів та тривале прийняття рішень;
- завжди припускати найгірший результат подій;
- розглядати всі ситуації як загрозливі, навіть якщо це не так;
- постійні почуття занепокоєння чи почуття на межі;
- важко впоратися з невизначеністю;
- страх, що зробиш неправильний вибір чи приймеш неправильне рішення;
- втрата концентрації уваги;
- почуття постійної втоми та швидка стомлюваність;
- висока ступінь дратівливості та примхливості;
- відчуття спустошення.
Фізичні симптоми ГТР:
- важко засинати та підтримувати сон протягом всієї ночі;
- напруженість у м'язовій системі та хворобливий стан у м'язах;
- постійне почуття втоми;
- тремтіння кінцівок або посмикування;
- мігрені;
- відчуття жару;
- запаморочення;
- утруднене чи прискорене дихання;
- полохливість;
- часте сечовипускання;
- відчуття комка у горлі;
- нездатність повністю розслабитися;
- нудота, діарея чи синдром подразненого кишечника;
- пітливість.
Люди з ГТР часто мають інші види тривожних розладів, наприклад, панічні атаки, фобії, ДКР, депресії або проблеми, які пов'язані з вживанням наркотичних засобів або алкоголю.
Симптоми ГТР у дітей
У дитячому та підлітковому віці симптоми аналогічні дорослим. Вони включають:
- перфекціонізм;
- тривожність через те, що треба влитися у колектив;
- довгий час виконання домашнього завдання;
- переробка завдань, оскільки вони завжди виходять з першого разу;
- пошук схвалення у оточуючих;
- відсутність впевненості у собі;
- сильні болі в животі або інші фізичні болі;
- необхідність у великій кількості похвал і завірень;
- відмова йти до школи та уникнення громадських заходів.
Діти можуть сильно перейматися такими проблемами:
- безпеки рідних людей;
- хороші оцінки в школі або спорті;
- пунктуальності;
- страх землетрусів, повеней та інших катастроф.
Причини появи ГТР
Фахівці не можуть точно визначити, чому у людей з'являється тривожний розлад особистості. Такі чинники як генетика, хімія мозку та екологічні стреси впливають на розвиток цієї проблеми.
Хімія мозку. Складна категорія ГТР, де проблеми полягають у певних шляхах нервових клітин, що з'єднують певні ділянки мозку, які беруть участь у мисленні та емоціях людини. Дані зв'язки нервових клітин залежать від нейротрансмітерів (хімічних речовин), що передають інформацію від однієї клітини до іншої. Якщо шляхи, які поєднують конкретні ділянки мозку, працюють недостатньо, виникають проблеми, що впливають на настрій та тривогу. За допомогою лікарських препаратів, психотерапії та інших методів лікування, що впливають на дані хімічні речовини, можна відновити систему передачі сигналів між клітинами та покращити симптоми, пов'язані зі станом тривоги чи депресії.
Чинники довкілля. Наявність травм, стреси, спричинені насильством, смертю близької людини, розлученням, зміною житла, роботи чи школи можуть стати причиною ГТР. Погіршення стану може статися, якщо людина не може контролювати стрес. Також посилити на рівень тривожності може відмова від алкоголю, наркотиків, кофеїну, тютюну та інших речовин, які викликають звикання.
Побічні дії лікарських засобів. Якщо людина приймає будь-які препарати або страждає на розлад, при якому йому треба вживати психоактивні речовини, тривожність може стати одним із симптомів. Різні ліки можуть спричинити це. Потрібно звернутися до фахівця, якщо вони викликають почуття тривожності.
Медичні стани. Існують стани, які можуть стати причиною занепокоєння. Наприклад, гіпертиреоз, який підвищує рівень гормонів. Також деякі хронічні захворювання можуть спричинити ГТР.
Чинники ризику розвитку ГТР
Є кілька факторів ризику, що збільшують ймовірність появи ГТР:
- Статева ознака. Жінки схильні до появи тривожного розладу більше, ніж чоловіки.
- Генетична схильність. Як свідчать деякі дослідження, ризик розвитку ГТР може передаватися у спадок. Але так як гени тривожності вчені не ідентифікували, схильність до ГТР може бути пов'язана з сімейними відносинами, способом життя або довкіллям.
- Досвід. Тривожний розлад може з'явитися внаслідок різних змін у житті, після перенесених травм або з інших причин, які були останнім часом або в процесі дорослішання людини. І тут ризик розвитку психічних захворювань, зокрема і ГТР значно збільшується.
- Особистість людини. Боязкі і не впевнені у собі люди більше схильні до виникнення генералізованого тривожного розладу.
Як діагностувати ГТР
У разі виникнення симптомів ГТР, фахівець поставить низку питань, що стосуються медичного та психіатричного анамнезу. Також призначить медичне обстеження. За допомогою лабораторних досліджень не можна виявити розлад, але деякі з них допоможуть перевірити здоров'я людини та визначити захворювання, які можуть спричинити симптоми тривожності.
Фахівець ставить діагноз ГТР на основі звітів про те, наскільки швидко з'являються симптоми, їх тривалість, у тому числі й на основі проблем, які виникли у житті людини. Після цього він може визначити, чи має людина тривожний розлад.
Щоб лікар поставив діагноз ГТР, симптоми мають негативно впливати на якість життя людини та бути присутніми не менше шести місяців.
ГАД-7
Це один із інструментів, який допомагає визначити наявність ГТР, а також наскільки серйозні симптоми тривожного розладу та зробити скринінг на такі показники як соціальна тривога, паніка та ПТСР.
Такий тест включає лише 7 пунктів, а його проходження займає не більше 5 хвилин. Людину просять оцінити частоту виникнення симптомів тривожності протягом останніх 14 днів за шкалою від 0 до 3, де 0 – це відсутність симптомів, а 3 – практично щодня.
Будь-яка людина може пройти тест самостійно, під час візиту до лікаря або по телефону. Відповіді необхідно записати на папері або будь-яким іншим способом.
Після проходження тесту всі цифри будуть складені, щоб отримати суму балів. Результати ґрунтуються на різних діапазонах:
- від 1 до 4 – мінімальні симптоми;
- від 5 до 9 – легкі симптоми;
- від 10 до 14 – помірні симптоми;
- від 15 до 21 – тяжкі симптоми.
Перед діагностикою ГТР спеціаліст подивиться на симптоми, щоб визначити, чи пов'язані проблеми тривожності з іншим захворюванням.
Методи лікування ГТР
Якщо лікар не виявив жодних інших медичних патологій, людину направляє до психолога або психіатра, які можуть діагностувати різні психічні стани та лікувати їх, включаючи ГТР. Методи лікування найчастіше складаються з комбінації лікарських препаратів та когнітивно-поведінкової терапії (КПТ). Також щоденні звички людини мають велике значення.
Терапія
При лікуванні тривожних розладів, людина може брати участь у когнітивно-поведінковій терапії, яка допоможе навчитися виявляти та змінювати свої розумові та поведінкові моделі, що призводять до почуття тривоги. Така терапія допоможе обмежити спотворене мислення людини, розглядаючи почуття занепокоєння більш збалансованою призму.
Медикаментозне лікування
Проводиться лікарськими препаратами, які можуть істотно полегшити симптоми. Терапія може поєднуватися з прийомом ліків за потреби. Фахівець може порадити прийом бензодіазепіну, який часто застосовують для боротьби з ГТР у короткостроковій перспективі. Сьогодні такі ліки призначають не часто, тому що вони викликають звикання або седативний ефект. Також вони впливають на стан пам'яті та концентрацію уваги.
Їхня дія полягає у стримуванні фізичних симптомів тривожності, включаючи м'язову напругу та занепокоєння. Найчастіше призначають алпразолам (Ксанакс), хлордіазепоксид Hcl (Лібріум), діазепам (Валіум) та лоразепам (Атіван). Ці препарати можуть посилювати седативний ефект при поєднанні з багатьма іншими препаратами, і вони несуть небезпеку, якщо їх змішувати зі спиртними напоями.
Такі антидепресанти, як дулоксетин (Cymbalta), есциталопраму оксалат (Lexapro), флуоксетин (Prozac), пароксетин (Paxil), сертралін (Zoloft) та венлафаксин (Effexor), також застосовують для боротьби з ГТР протягом більш тривалого періоду. Для того, щоб вони почали діяти, потрібно не менше 2 тижнів. Це безпечніші препарати, які підходять для тривалого лікування ГТР.
Буспірон є протитривожним засобом, який можна приймати постійно. Також починає працювати за 2 тижні.
Домашні засоби для лікування ГТР
Крім лікарських засобів та терапії, фахівці рекомендують різні домашні засоби, які допоможуть у боротьбі з ГТР, щоб тримати симптоми під контролем:
- Фізичні вправи. Декілька разів на тиждень необхідно займатися різними фізичними вправами, які допоможуть знизити рівень стресу, покращити стан здоров'я та підняти настрій. Починаючи з мінімуму, можна поступово збільшити навантаження.
- Релаксація. Займайтеся медитацією, спробуйте техніку візуалізації, йогу та техніку глибокого дихання, які допоможуть знизити рівень занепокоєння.
- Здорове харчування. Розробка спеціальної дієти допоможе не лише зберегти здоров'я, а й зменшити тривожність. У раціоні харчування мають бути овочі, фрукти, риба, цільнозерновий хліб та інша корисна їжа.
- Здоровий сон. Для зниження рівня тривожності ви повинні добре висипатися вночі. Якщо є проблеми з безсонням, необхідно звернутися до фахівця.
- Відмова від кофеїну. Надмірне вживання кофеїну посилює відчуття тривожності. По можливості необхідно скоротити його споживання або зовсім відмовитись, щоб контролювати симптоми.
- Відмова від спиртних напоїв та наркотичних засобів. Ці речовини лише посилюють тривожність, тому необхідно повністю відмовитися від них.
- Біологічний зворотний зв'язок. Цей метод застосовує електричні датчики для отримання даних про ваше тіло (наприклад, про ЧСС, м'язові реакції та характер дихання). Ви можете застосовувати біологічний зворотний зв'язок у кабінеті лікаря або в домашніх умовах. Але апарати біологічного зворотного зв'язку домашнього застосування не контролюються FDA. Найкраще дізнатися у свого лікаря, які з них краще, перш ніж купувати.
Ускладнення ГТР
Існує безліч ускладнень, які викликає ГТР:
- низьке енергоспоживання;
- високий ризик появи депресії;
- відволікання уваги та брак часу на інші справи;
- неможливість швидко і точно виконувати поставлені завдання та цілі через відсутність концентрації.
Також можуть з'являтися або посилюватися інші захворювання:
- хвороби серця;
- головний біль;
- хронічні захворювання та патології;
- безсоння та інші проблеми зі сном;
- проблеми із ШКТ.
Побічні ефекти при лікуванні ГТР
При регулярному прийомі седативних та снодійних препаратів може виникнути залежність.
Побічна дія антидепресантів, які призначають при ГТР, різняться залежно від чинного засобу та стану людини. У деяких випадках вони можуть викликати сонливість, набір маси тіла, нудоту та проблеми з потенцією.
Терапія та ведення здорового способу життя не мають побічних ефектів, тому необхідно зосередитись на використанні даних методів лікування. Але якщо вам необхідні ліки, необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем.
Перспективи ГТР
Багато людей з тривожним розладом зазнають великого полегшення при правильному лікуванні. Симптоми можуть з'являтися, а потім зникати. Саме тому слід точно дотримуватися всіх рекомендацій та призначення лікаря, у тому числі терапію, домашнє лікування та лікарські препарати. При загостренні симптомів тривожного розладу необхідно звернутися за допомогою до лікаря та своєї групи підтримки.
Заходи профілактики ГТР
Такі види тривожних розладів як ГТР не завжди можна запобігти. Але існує низка заходів, які допоможуть суттєво знизити симптоми:
- Зверніться за допомогою або консультацією після травматичного або тривожного досвіду або якщо ви почуваєтеся більш тривожним, ніж зазвичай.
- Робіть фізичні вправи по 30 хвилин або більше від 3 до 5 разів на тиждень.
- Залишайтесь на зв'язку з іншими людьми. Не ізолюватися від суспільства.
- Робіть невеликі перерви, якщо відчуваєте занепокоєння. Намагайтеся не думати про минулі проблеми.
- Якщо ви маєте план лікування ГТР, точно виконуйте його.
- Проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом, перш ніж приймати будь-які безрецептурні ліки чи рослинні засоби. Багато хто з них містить хімічні речовини, які можуть посилити симптоми тривоги.
- Практикуйте різні методи керування стресом.
- Подумайте про те, щоб увійти до групи підтримки для людей, які також страждають на тривогу.
- Відмовтеся чи обмежте вживання психоактивних препаратів.
- Розставте свої життєві пріоритети, щоби не перевантажувати себе.
Зноски
ГТР – складність контролювати рівень хвилювання.
ГТР важко контролювати, але при правильному лікуванні та веденні здорового способу життя можна зменшити симптоми.
ГТР може спричинити інші проблеми, тому необхідно його контролювати.
Часті питання про ГТР
Чи можна нормально жити із ГТР?
Можна, якщо контролювати симптоми, виконувати всі рекомендації лікаря та отримувати якісне лікування.
Як проявляється ГТР?
При ГТР людина відчуває сильне занепокоєння про різні речі (здоров'я, роботу, сімейні відносини, навчання тощо.). Така тривога сильніша за звичайну.
ГТР – це серйозне психічне захворювання?
Так. Даний вид тривожного розладу є серйозною психічною недугою.