Головна> Articles > Що таке тривожний розлад, викликаний розлукою у дорослих?

Що таке тривожний розлад, викликаний розлукою у дорослих?

04 вересня

Зміст

Дуже часто тривога при розлуці може з'являтися й у дорослих, а не тільки у дітей. Тривога розлуки у дорослих може стати причиною сильного страху, що з рідними людьми може статися щось дуже погане та непоправне.

Фахівці не знають причин цього розладу. Це часто спостерігали разом з іншими станами людини, які пов'язані з тривогою, у тому числі панічні атаки, агорафобія та генералізований тривожний розлад.

Сепараційна тривога - це невід'ємна частина розвитку у віці від 6 місяців до 3 років. Але якщо симптоми тривоги при розлуці не проходять і в пізньому віці, фахівці можуть поставити діагноз розладу тривожної розлуки з дитиною. А якщо ця проблема продовжується і далі, лікар може діагностувати розлад тривоги розлуки дорослого. В основному симптоми такої недуги у дітей та дорослих аналогічні. У дітей така проблема виникає через страх розлучитися з батьками чи опікунами, що спричинить небажання брати участь у будь-яких заходах чи соціальному житті. Наприклад, дитина не хоче спілкуватися з друзями чи їхати до літнього табору.

У дорослих проблема пов'язана зі страхом втратити чоловіка, дружину чи іншу близьку людину.

Симптоми

Переживати за благополуччя рідних – це нормальна життєва ситуація. Але якщо у людини спостерігається розлад тривожності, викликаний розлукою, вони починають відчувати високий ступінь тривожності, а іноді навіть піддаватися панічним атакам, коли рідні люди дуже далеко.

Пацієнти з таким діагнозом можуть замикатися в собі, сильно сумувати чи відчувати проблеми з концентрацією уваги, коли близька людина дуже далеко. Батьки з таким розладом можуть виховувати свою дитину в надмірній строгості з постійним контролем. У сімейних відносинах доросла людина з розладом завжди домінуватиме.

Існують інші симптоми, що свідчать про наявність тривожного розладу:

  • Відчуття необґрунтованих страхів, що близьку людину можуть викрасти, поранити чи вона потрапить до іншої неприємності.
  • Небажання надовго залишати рідну людину або відмову відпускати її від себе.
  • Безсоння, якщо поряд немає коханої людини через страх, що з нею станеться щось страшне.
  • Депресія або напади тривоги, що відносяться до всього вищесказаного.

Також людина з розладом може відчувати біль фізично, відчувати головний біль, розлад стільця та інші неприємні відчуття.

Діагностика

Для діагностики даного стану, фахівець призначає пацієнту комплексне обстеження, а також використовує методи, що вказані у Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів (5 видання DSM-V). Відповідно до DSM-V, однією з перших ознак недуги є сильний страх або тривога розлучитися з близькими людьми. Такі переживання мають відповідати його розвитку. Також:

  1. Симптоми у дорослої людини мають з'являтися протягом 6 місяців.
  2. Симптоми є настільки серйозними, що істотно впливають на його соціальне життя та обов'язки.
  3. Симптоми пов'язані з іншими видами розладів.

Перед тим, як поставити остаточний діагноз, фахівець задасть пацієнту велику кількість питань. Для цього може знадобитися кілька візитів до лікаря перед тим, як він поставить правильний діагноз.

Також фахівець може провести бесіду з деякими членами сім'ї чи друзями, щоб визначити, як симптоми пацієнта впливають на його поведінку та повсякденне життя. Лікар проводить усі розмови у строгій конфіденційності, тому ніхто не дізнається про тему розмови. Також фахівець розмовлятиме з родичами лише за згодою пацієнта.

Лікування

Методи лікування тривожного розладу розлуки у дорослих аналогічні до лікування, яке застосовується для інших видів тривожних розладів. Фахівець може порадити кілька різних способів терапії, перш ніж ви знайдете ту, яка підійде саме у вашому конкретному випадку та принесе максимально ефективні результати.

Можливі способи терапії складаються з таких видів:

  1. Когнітивно-поведінкової терапії (КПТ).
  2. Групової терапія.
  3. Сімейної терапія.
  4. Діалектично-поведінкової терапії (ДПТ).
  5. Лікарських препаратів (антидепресантів, буспірону чи бензодіазепінів).

Страх розлуки у дорослих може виявитися як у дитинстві, так і у дорослому віці. Аналогічно іншим видам тривожних розладів, може суттєво вплинути на якість життя людини. Але цей стан лікар може контролювати за допомогою ефективного лікування. Сепараційна тривога у дорослого може негативно впливати на якість життя. Проконсультуйтеся зі спеціалістом, якщо ви помітили, що ви чи хтось із ваших близьких людей страждає на такий розлад.

Симптоми тривожного розладу розлуки у дитини

Симптоми САР починають виявлятися, коли дітей розлучають з батьками чи опікунами. Зазвичай страх розлуки викликає таку поведінку, оскільки пов'язані з почуттям тривоги.

Найпоширеніші форми поведінки дитини:

  • Чіпляється за батьків.
  • Сильно плаче.
  • Не хоче робити те, що спричинить розлуку.
  • Відчуває головний біль і блювання.
  • У нього починаються сильні емоційні істерики.
  • Відмовляється ходити до дитячого садка чи школи.
  • Погано навчається у школі.
  • Не здатний нормально спілкуватися з іншими дітьми.
  • Відмовляється спати без батьків.
  • Нічні кошмари.

Найчастіше тривожний розлад розлуки у дітей:

  • Діти, у яких вже є випадки тривожності чи депресії.
  • Сором'язливих і боязких.
  • З низьким соціально-економічним становищем.
  • Із сильною опікою батьків.
  • З відсутністю здорових взаємин із батьками.
  • З проблемами спілкування групи дітей свого віку.

САР також може з'явитися після стресової ситуації, що сталася у житті дитини:

  • Переїзд на інше місце проживання.
  • Перехід до іншої школи.
  • Розлучення батьків.
  • Смерть рідної людини.

Діагностика розладу тривожності, спричиненого розлукою

Якщо у дитини фахівець виявив три і більше перерахованих вище симптомів, він може поставити діагноз тривожного розладу розлуки. Також він може призначити додаткове тестування для підтвердження діагнозу. Фахівець може спостерігати за тим, як батьки взаємодіють своєю дитиною, щоб зрозуміти, як впливає ваш метод виховання на її здатність справлятися з тривожністю. Для лікування недуги застосовують терапію та лікарські препарати. Такі способи лікування можуть допомогти дитині швидше подолати недугу та повернутися до нормального способу життя.

Терапія

Найбільш ефективним методом лікування вважається когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). З її допомогою дитину вчать, як у різний спосіб справлятися з тривогою. Найпоширеніші методи – це глибоке дихання та релаксація.

Як лікується тривожний розлад, спричинений розлукою?

В основному для лікування застосовують терапію та лікарські препарати. Ці методи допомагають дітям ефективно впоратися із проблемою.

Ще одним способом лікування САР є терапія взаємодії батьків та дітей. Вона включає такі етапи:

  1. Взаємодія, яка спрямована на дитину (CDI), що фокусується на покращенні якості відносин між батьками та дітьми та включає теплі відносини, достатню увагу та похвалу. Це допоможе зміцнити у дитини відчуття повної безпеки.
  2. Взаємодія, яка спрямована на розвиток хоробрості (BDI). Цей метод навчає батьків тому, чому їхня дитина може відчувати тривогу. Лікар розробить спеціальні сходи хоробрості, які показуватимуть ситуації, що викликають почуття тривоги. Також вона передбачає нагороди за різні позитивні реакції.

Ще один фактор ефективного лікування – це спілкування у школі. Ваша дитина повинна мати своє безпечне місце, куди вона може піти, якщо раптом їй стане тривожно. Також батьки повинні знайти спосіб спілкування з нею, якщо їй буде потрібна допомога під час занять у школі або в інший час, коли вона знаходиться за межами будинку. Педагог також має заохочувати спілкування вашої дитини з іншими однокласниками. Якщо ви сумніваєтеся в тому, що в класі склалися у дитини нормальні стосунки з іншими учнями, необхідно поговорити з директором або шкільним психологом, який може вплинути на цю ситуацію.

Препарати

Сьогодні немає спеціальних препаратів для лікування тривожного розладу розлуки. Іноді дітям старшого віку призначають антидепресанти, якщо інші методи терапії не дали бажаного результату. Але таке рішення має бути ретельно обдумане і прийняте батьками дитини, а також лікарем. При цьому дитина повинна приймати препарати під строгим контролем батьків та лікаря, оскільки можуть виявлятися різні побічні ефекти.

Тривожний розлад розлуки серйозно впливає на емоційний та соціальний розвиток дитини. Він може стати причиною того, що дитина уникатиме подій, які мають велике значення в її житті.

Також розлад може впливати на життя всередині сім'ї. Деякі з цих проблем можуть включати:

  • Сімейні свята, що супроводжуються негативною поведінкою дитини.
  • Батьки, які приділяють мало часу собі та один одному, розчаровують дитину.
  • Наявність сестер та братів, які заздрять підвищеній увазі, яку батьки приділяють дитині з розладом.

Якщо ваша дитина страждає на розлад тривожності розлуки, необхідно поговорити з лікарем про існуючі варіанти лікування та способи, які допоможуть контролювати його вплив на сім'ю.

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити