Головна> Articles > Залежний розлад особистості

Залежний розлад особистості

29 серпня

Зміст

ЗРО - залежний розлад особистості є одним із найпоширеніших діагнозів. Людина почувається безпорадною, покірною, відчуває потребу у турботі та постійній увазі. Такий чоловік не здатний приймати щоденні важливі рішення без порад і схвалення оточуючих людей.

Цей тип розладу буває у чоловіків і жінок однаково. В основному з'являється у молодому віці, коли починають формуватися важливі для них дорослі стосунки.

Симптоми DPD

Людина з DPD – це залежна особистість від інших людей. Вона завжди намагається догодити іншим і витрачає для цього багато сил та енергії. Зазвичай такий чоловік  схильний показувати своє жалюгідне і нікчемне єство, яке чіпляється за когось і часто відчуває страх розлуки. Також є й інші фактори, які свідчать про розлад ЗРО:

  1. Людина не може самостійно приймати навіть звичайнісінькі життєві рішення, наприклад, у чому піти гуляти, без думки і поради друзів.
  2. Уникає обов'язків дорослої людини, оскільки є пасивною та безпорадною. Залежить від дружини, чоловіка чи друга і не може без них приймати рішення, наприклад, де працювати чи жити.
  3. Боїться бути покинутою, а якщо це сталося, то відчуває спустошення та безпорадність. Люди з DPD зазвичай швидко знаходять інші відносини, коли закінчуються попередні, щоб не відчувати самотності.
  4. Дуже чутливі до критики.
  5. Є песимістами. Це невпевнені в собі люди, які переконані, що не можуть про себе подбати.
  6. Зазвичай завжди погоджуються з думкою інших людей, бо бояться втратити підтримку чи схвалення.
  7. Не можуть розпочинати проекти, бо впевнені, що не можуть їх закінчити через невпевненість у собі.
  8. Не можуть перебувати на самоті.
  9. Можуть терпіти погане ставлення до себе з боку оточуючих.
  10. Ставлять потреби інших людей вище за свої.
  11. Здебільшого це наївні люди, схильні до фантазій.

Що викликає розлад dpd

На сьогоднішній день фахівці не знають точної причини появи розладу особистості, але швидше за все вона включає біологічні, темпераментні та психологічні фактори. На думку деяких експертів, якщо дитина виховується авторитарними батьками із надмірною опікою, у дорослому віці у неї розвивається розлад особистості.

Діагностика DPD

Діагноз розладу особистості відрізняється від прикордонного розладу особистості, оскільки вони мають загальну симптоматику. При прикордонному розладі людина боїться бути покинутою, тому реагує на це почуттями люті та порожнечі. При DPD людина стає покірною і шукає нових відносин, оскільки боїться самотності.

Якщо є багато чи всі симптоми ЗРО, фахівець проводить ретельний медичний та психологічний огляд, щоб визначити анамнез, а за необхідності оглядає людину фізично. Незважаючи на те, що не існує лабораторних методів визначення залежного розладу особистості, фахівець може застосовувати різноманітні методи діагностики, які дозволять виключити наявність фізичної недуги як причину виникнення симптомів.

Якщо фізичні причини відсутні, лікар може направити пацієнта до психіатра, психолога або іншого профільного фахівця в цій галузі, який може діагностувати захворювання та призначить відповідне лікування. Психіатри та психологи застосовують спеціальні інструменти інтерв'ю та оцінки, які дозволяють визначити ЗРО.

Методи лікування ЗРО

Як і з іншими видами розладів, люди із ЗРО зазвичай не вдаються до лікування самого розладу. Вони займаються цим, коли проблема, пов'язана з способом життя або мислення, стає нестерпною, і вони не можуть самостійно впоратися з нею. Такі пацієнти часто схильні до депресії та тривожності, тому лише з появою цих симптомів вирішують звернутися за допомогою до фахівців.

Психотерапія (особливий вид консультування) – це основний метод лікування ЗРО. Метою терапії є допомога людині з DPD стати більш активною та незалежною і навчитися створювати нормальні та здорові відносини. Терапія короткочасного характеру з певними цілями призначається, коли головна увага приділяється процесу управління поведінкою, що заважає функціонуванню.

Найчастіше корисно, коли фахівець та пацієнт разом звертають увагу на роль лікаря, щоб розпізнавати та усувати способи, за допомогою яких пацієнт може створювати той самий тип пасивної залежності у відносинах терапії, що відбувається за рамками лікування. Спеціальні стратегії можуть складатися з тренінгу наполегливості, щоб допомогти пацієнту розвинути почуття впевненості в собі, та когнітивно-поведінкову терапію (КПТ), яка допоможе створити нові відносини та перспективи щодо себе щодо інших людей та досвіду. Найсуттєвіші зміни в структурі особистості людини в основному досягаються за рахунок довгострокової психоаналітичної або психодинамічної психотерапії, де проводять вивчення ранніх переживань розвитку, оскільки вони можуть створювати захисні механізми, стилі володіння та моделі уподобання та близькості у відносинах.

Препарати можуть застосовуватися для лікування людей із ЗРО, які також страждають від пов'язаних недуг, таких як депресія чи тривожність. Тим часом сама по собі медикаментозна терапія в основному не лікує головних проблем, які викликані розладами особистості. Також необхідно стежити за режимом прийому лікарських препаратів, оскільки люди з DPD стають залежними від них на тривалий час або неправильно використовують деякі рецептурні препарати.

Ускладнення при ЗРО

Пацієнти із залежним розладом особистості часто впадають у депресію, у них розвивається тривожний розлад та різні фобії. Також можуть зловживати прийомом психоактивних препаратів. Також вони знаходяться в зоні ризику насильства, оскільки можуть зрозуміти, що способи зробити будь-що, аби зберегти відносини зі своїм партнером або суб'єктом, який має над ними владу.

Які перспективи для пацієнтів із ЗРО?

За допомогою психотерапії (спеціального методу консультування) більшість людей з таким розладом можуть навчитися стати більш незалежними від свого партнера і робити свій вибір у житті.

Чи можна уникнути ЗРО?

Незважаючи на те, що не існує профілактичних заходів для цього розладу особистості, професійне та ефективне лікування часто допомагає людям стати більш самостійними та приймати відповідальні рішення.

Створення та розвиток особистості є складним процесом, який починає формуватися з дитинства. Чим раніше розпочати психотерапію, тим вона буде ефективною. У ранньому віці людина краще піддається терапії, коли між ним та лікарем складаються міцні довірчі відносини. 

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити