Головна> Articles > Стрес, занепокоєння та синдром роздратованого кишечника

Стрес, занепокоєння та синдром роздратованого кишечника

07 серпня

Зміст

Невідомо який існує зв'язок між стресом, тривогою та синдромом роздратованого кишечника (СРК) або що з них з'являється раніше. Але як свідчать дослідження, вони виникають одночасно.

«Коли фахівець розмовляє з людьми, які страждають на розлад травлення, він виявляє, що приблизно 60% з них страждають на психічні розлади», - говорить доктор філософії, професор психології в Університеті штату Нью-Йорк в Олбані Едвард Бланчард.

Найпоширенішим психічним розладом у пацієнтів із СРК є ГТР, каже лікар. Він вважає, що близько 60 відсотків людей із синдромом роздратованого кишечника та психіатричним захворюванням страждають на цей вид тривожного розладу (генералізований тривожний розлад). Ще 20 відсотків страждають на депресію, а решта – на інші види розладів.

В даному випадку, незалежно від того, чи є у них СРК, люди з ГТР схильні сильно переживати про здоров'я, фінанси або кар'єру. Також тривожний розлад може стати причиною інших симптомів, у тому числі, розлад ШКТ, тремтіння кінцівок, біль у м'язах, безсоння, запаморочення та надмірна дратівливість. Також ІБС і тривога зазвичай йдуть пліч-о-пліч, оскільки хвороби серця бувають пов'язані з різними психічними розладами.

Існує ряд теорій, які говорять про зв'язок між СРК, стресом та тривогою:

  1. Незважаючи на те, що самі по собі проблеми з психікою, такі як тривожний розлад, не є причиною розладу травлення, люди із синдромом подразненого кишечника можуть бути більш чутливими до різних проблем емоційного характеру.
  2. Наявність сильних емоцій, таких як стрес, тривога і депресія, починають запускати в мозку людини хімічні речовини, що активують больові сигнали в шлунково-кишковому тракті, що викликає певну реакцію в товстій кишці.
  3. Стрес і почуття занепокоєння здатні змусити розум людини сильніше відчувати спазми у товстій кишці.
  4. СРК може бути пов'язаний із проблемами роботи імунної системи під впливом стресу.

Крім цього ibs та тривога можуть бути однією з проблем, спричиненої психічними розладами.

Як заспокоїти тривожний синдром – способи боротьби

Є кілька способів, як заспокоїти тривожний синдром, щоб запобігти чи полегшити симптоми синдрому роздратованого кишечника. Кишечник людини має так званий "власний мозок". Називається ентеральною нервовою системою, яка відповідає за те, що у людини в животі «пурхають метелики», коли вона нервує. Такий додатковий мозок контролює травну систему. Також він постійно взаємодіє із головним мозком людини. Такий зв'язок допомагає впоратися із проблемою синдрому роздратованого кишечника.

Що можна зробити самостійно?

Можна самому зняти напругу, якимось чином розвеселити себе, наприклад, поспілкувавшись із найкращим другом, послухавши хорошу музику, зробивши шопінг тощо. Також можна спробувати такі заходи:

  1. Виконувати вправи. Різні види активної діяльності (біг, плавання, фітнес та інші види спорту) допоможуть знизити рівень стресу та депресії. Також вони допомагають нормальному скороченню кишечника, а не занадто інтенсивному.
  2. Різні практики. Можна спробувати займатися медитацією, йогою, тайцзи, виконувати вправи з розслаблення дихання та інші види практик, які допоможуть розслабити тіло і заспокоюють душу.
  3. Вправи щодо зниження стресу на основі усвідомленості та медитації. Ви можете знайти спеціальні курси, які пропонують різні групи в режимі онлайн або офлайн. Вони навчають, як правильно справлятися зі стресом, кардинально змінюючи свій спосіб мислення та свідомість. Також можна медитувати онлайн або навчитися практикам по книгах.
  4. Заняття з релаксації. Існують різні методи релаксації, зокрема глибоке дихання, які допоможуть зняти стрес та відновити спокійний стан. Також можна спробувати методи візуалізації, уявляючи мирну сцену з життя.

Також при СРК необхідно дотримуватися здорового способу життя – нормально спати та дотримуватися правильного харчування. Здоровий сон допомагає добре відпочити, відновити сили та почуватися впевненіше та спокійніше. Існують спеціальні групи самодопомоги, де збираються люди з різними видами розладів, зокрема СРК та іншими проблемами травної системи. Іноді ІБС та стрес приводять також до розладу шлунково-кишкового тракту, тому необхідно приділяти особливу увагу лікуванню серцево-судинних захворювань.

Коли необхідна терапія

Якщо ви постійно відчуваєте напругу і тривогу, необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Впевніться, що вам призначили правильне лікування запору або діареї. Після цього поговоріть з лікарем, чи може допомогти розмовна терапія.

Як вважає доктор Бланчард, людям із СРК, необхідно почати свій шлях з лікаря. Він проконсультує з усіх питань, призначить обстеження, а потім за підсумками поставить відповідний діагноз і призначить лікування. Після цього необхідно переходити до психологічної допомоги, але лише у тому випадку, якщо перший етап не дає позитивних результатів.

Професор каже, що приблизно 2/3 людей із синдромом роздратованого кишечника одужують завдяки здоровому харчуванню та прийому лікарських препаратів. Далі 1/3 людей – це пацієнти, які мають більш тяжкі симптоми, тому їм потрібна професійна психологічна допомога. Без неї вони не можуть подолати проблему.

Фахівець навчить вас, як правильно розірвати ланцюжок «розум-тіло», що посилює симптоми СРК. Лікар також допоможе розробити стратегії для роботи з вашими тригерами та різні методи вирішення складних ситуацій. Як показують дослідження, в деяких випадках терапія ефективно допомагає впоратися із симптомами синдрому роздратованого кишечника, хоча вона може не прибрати запор або усунути болі в животі.

При лікуванні СРК за допомогою терапії в основному увага акцентується на поведінці. Існує кілька видів терапії:

  1. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Вона є розмовним типом терапії, під час якої ви опрацьовуєте з лікарем стандартні ситуації, що є причиною появи симптомів, а також навчайтеся справлятися з ними різними способами. Наприклад, якщо думка про відвідування ресторану викликає у вас почуття занепокоєння, КПТ допомагає вам розпізнати образ вашого мислення і шаблони, а потім навчить, як і знаходити і міняти.
  2. Психодинамічна. Цей вид розмовної терапії допомагає побачити, як ваші емоції впливають стан травлення. Спеціаліст зазвичай акцентує увагу на способах релаксації та методах управління стресом.
  3. Гіпнотерапія. Фахівці застосовують гіпноз, за ​​допомогою якого людина розслабляється. Так він стає більш відкритим, щоб чути позитивні методи роботи зі стресом та модифікації поведінки. Людина перебуває у свідомості, тому її не можна буде змусити робити те, чого вона не захоче.
  4. Тренування релаксації. Є багато способів, щоб заспокоїти нервову систему і зменшити рівень стресу. Один із них — прогресивна релаксація. Вона допомагає опрацювати своє тіло, напружуючи та розслаблюючи м'язи. З часом ви навчитеся розрізняти напругу та розслаблення. У майбутньому ви зможете використовувати цю техніку, щоб заспокоїтися.
  5. Біологічний зворотний зв'язок. При даній терапії лікар підключає вас до апарату, який дає вам інформацію про те, що відбувається у вашому організмі. Потім ви використовуєте її для внесення необхідних змін. Наприклад, це може допомогти вам краще контролювати м'язи, які контролюють ваш кишечник.

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити