Головна> Articles > Депресія та тривожність чи є вони спадковими?

Депресія та тривожність чи є вони спадковими?

31 липня

Зміст

Генетика може частково впливати на ризик розвитку депресії або тривожних розладів. Однак це лише один із факторів, і важливу роль відіграють також життєві обставини, середовище та інші зовнішні впливи.

Якщо хтось у вашій родині страждає на депресію або тривожний розлад, ймовірність того, що ви зіткнетеся з цими станами, вище. Однак це не означає, що ви обов'язково зазнаєте їх. Депресія або тривога можуть розвинутись у вас, навіть якщо ні у кого у вашій сім'ї цих захворювань не було.

Найважливіше — це отримати допомогу при будь-якому психічному розладі, незалежно від того, чи є він у вашій сім'ї. Якщо у вас є родичі, які страждають на тривожність, депресію або обидва стани, важливо знати, на які симптоми звертати увагу, як діяти при їх появі та які кроки можна зробити, щоб зменшити ризик розвитку цих захворювань у вас.

Що показують дослідження

Пацієнти часто цікавляться, чи депресія і тривога є спадковими, оскільки у їхніх родинах зустрічаються подібні випадки. Лікарі виявили, що тривога та депресія можуть частково передаватися у спадок, на що вказують дослідження близнюків. Однояйцеві близнюки, які мають ідентичний набір генів, частіше обоє страждають на тривожні розлади чи депресію, порівняно з різнояйцевими близнюками, які ділять лише половину генів. Це свідчить про те, що ці стани можуть бути пов'язані з певними генетичними факторами, роблячи їх частково спадковими.

Хоча жоден конкретний ген, відповідальний за депресію або тривогу, досі не виявлено, складність їх передачі через спадковість залишається загадкою. Генетичні комбінації, які ви отримуєте від батьків, можуть підвищити вашу схильність до розвитку цих станів. Однак, поки що лікарі не знають чи є депресія генетичною хворобою, тому що не змогли визначити точні групи генів, які викликають ці психічні розлади.

Важливо пам'ятати, що більшість захворювань не залежать лише від генетики. Ваше середовище, спосіб життя і особистий досвід також мають значний вплив. Оскільки сім'ї часто мають спільний життєвий досвід і середовище, буває складно точно визначити, яку роль відіграє спадковість. Зазвичай, розвиток захворювань відбувається через поєднання генетичної схильності та інших зовнішніх факторів у житті людини.

Якщо у вашій родині панує тривожність або депресія

Вік може стати ключовим фактором у визначенні, чи є в сім'ї генетична схильність до тривоги або депресії. Якщо ці стани проявляються у людини до 20 років, існує підвищений ризик того, що інші члени родини також можуть страждати від подібних проблем. Чим молодша людина, коли у неї з'являються симптоми тривоги чи депресії, тим більша ймовірність спадкової природи цих станів.

Тривога і депресія можуть мати генетичний компонент, навіть якщо проявляються у старших членів сім'ї. Однак, коли ці стани з'являються після 20 років, їх часто викликають важкі або стресові життєві події, такі як втрати, травми або зміни в житті, а не лише генетична схильність.

Ймовірність успадкування схильності до тривоги або депресії зростає, якщо ці стани спостерігаються у близького члена родини, такого як батько, мати, брат, сестра або близнюк. Тісний генетичний зв'язок із цими родичами підвищує ризик розвитку цих розладів у вас, на відміну від більш віддалених родичів, у яких можуть бути ті ж самі захворювання.

Попереджувальні знаки

Кожна людина повинна знати симптоми тривожності та депресії, особливо якщо ці стани вже є у когось із родичів. Розуміння того, на що звертати увагу, допоможе виявити тривожні сигнали на ранніх етапах та своєчасно звернутися до фахівця за допомогою, що може полегшити подальше лікування та запобігти погіршенню стану.

Кожен може інколи відчувати пригніченість чи тривогу — це природна частина життя. Але коли ці почуття перетворюються на постійний стан, вони можуть вказувати на наявність більш серйозних проблем, таких як тривожний розлад або депресія, і потребують особливої уваги та професійної підтримки.

Люди, які страждають на депресію, часто відчувають безнадійність і втрачають здатність радіти життю. Інші поширені симптоми включають постійну втому, дратівливість або спалахи гніву, значні зміни ваги, байдужість до улюблених занять, відчуття провини, імпульсивну або ризиковану поведінку та труднощі з концентрацією. Для того щоб депресія була діагностована, ці симптоми повинні зберігатися щонайменше два тижні.

Тривожні розлади часто супроводжуються симптомами, подібними до депресії, такими як втрата енергії та проблеми з концентрацією. Однак люди з тривожністю також відчувають постійну напруженість, панічні атаки, прискорене серцебиття, швидке дихання, безсоння, проблеми з травленням і схильність уникати ситуацій, що викликають занепокоєння.

Повідомте свого лікаря

Якщо тривога або депресія поширені у вашій сім'ї, важливо поділитися цією інформацією з вашим лікарем, так само, як ви б зробили це за наявності будь-якого фізичного захворювання. Це допоможе лікарю більш точно оцінити ризик та запропонувати найкращий план лікування.

Не існує способу повністю запобігти депресії та тривозі, але є способи знизити рівень стресу і краще піклуватися про себе. Такі звички корисні для кожного, а якщо ви знаєте, що у вашій родині є схильність до цих станів, є кілька речей, які допоможуть запобігти їхньому погіршенню.

Поради, як уникнути депресії та тривоги

Якщо ви піддані ризику розвитку депресії або тривоги, варто вжити всіх можливих заходів для їх запобігання, так само як і для будь-якого іншого серйозного захворювання:

  1. Подумайте про те, щоб розпочати консультації заздалегідь. Пошук психотерапевта до того, як виникнуть проблеми може допомогти вам навчитися справлятися з ситуаціями, які можуть викликати тривогу або депресію. Обговоріть з ним історію вашої сім'ї щодо таких захворювань. Якщо вам потрібний напрямок, зверніться до свого лікаря.
  2. Освіжіть у пам'яті основні поживні речовини. Здорова дієта може бути важливою для підтримки як фізичного, так і психічного здоров’я. Переконайтеся, що ви отримуєте достатню кількість наступних поживних речовин: омега-3 жирні кислоти, вітаміни групи В, вітамін D. Омега-3 жирні кислоти необхідні для здоров’я мозку. Їх можна знайти в рибі (лосось, тунець, сардини), лляному та гарбузовому насінні. Низький рівень вітамінів групи В може бути пов'язаний із підвищеним ризиком депресії. Ці вітаміни присутні у зелених овочах, квасолі, сочевиці, цільних зернах, насінні, горіхах, фруктах, м’ясі, яйцях та інших продуктах тваринного походження. Недолік вітаміну D може бути пов'язаний із депресією, хоча це ще не доведено однозначно. Ваш організм виробляє вітамін D при контакті з сонцем або його можна отримати зі збагачених продуктів чи добавок.
  3. Обмежите додавання цукру. Продукти, які природним чином містять цукор, такі як фрукти, можуть допомогти підтримувати енергію вашого організму на стабільному рівні. Щоб забезпечити якісне харчування, включайте в раціон багато овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, а також достатню кількість нежирного білка і корисних жирів. Намагайтеся уникати їжі з високим ступенем обробки та продуктів з високим вмістом насичених жирів. В якості прикладу можна взяти традиційну середземноморську дієту. Якщо ви не впевнені, що ваші харчові звички відповідають нормам, проконсультуйтеся з лікарем або дипломованим дієтологом.
  4. Зробіть фізичні вправи звичкою. Дослідження показують, що регулярна фізична активність може бути корисною при легкій і помірній депресії. Вона допомагає знижувати стрес, підвищувати настрій і рівень енергії, а також сприяє загальному фізичному здоров'ю.
  5. Висипайтеся. Занепокоєння та депресія можуть ускладнювати отримання необхідної кількості якісного сну. Більшості людей потрібно 7-8 годин сну на добу для нормального функціонування.
  6. Зробіть крок назад і глибоко вдихніть. Якщо ви помічаєте, що починаєте хвилюватися під час виконання якихось завдань, спробуйте медитацію або інші практики уважності. Це допоможе вам залишатися заземленими тут і зараз, замість того щоб занурюватися в депресивні чи тривожні думки.
  7. Робіть перерви у виконанні повсякденних завдань. Це допоможе вам зберігати позитивний настрій і уникнути вигорання.
  8. Уникайте або скоротіть вживання алкоголю та кофеїну. Це може допомогти запобігти панічним атакам і зменшити тривогу.
  9. Надавайте перевагу здоровим стосункам. Люди у вашому житті можуть суттєво впливати на ваш емоційний стан, тому оточення підтримкою та позитивними людьми може допомогти вам відчувати себе краще.

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити