Дванадцять найкращих вітамінів та добавок для підвищення енергії і боротьби зі втомою у 2024 році

09 липня

Зміст

У наш час, коли життя сповнене несподіванок та різких змін люди часто стикаються з підвищеним рівнем стресу та втоми. Постійне відчуття втоми може мати негативний вплив на наш фізичний та емоційний стан. Існує безліч способів, за допомогою яких можна підвищити енергію та впоратися зі втомою. Одним з ключових моментів у боротьбі зі втомою є здоровий спосіб життя, який включає регулярні фізичні вправи, збалансоване харчування і повноцінний сон.

Фізична активність сприяє збільшенню енергійності, покращенню настрою та зняттю втоми. Правильне харчування також відіграє важливу роль у зміцненні імунітету. Повноцінний сон не менш важливий для відновлення активності та боротьби зі втомою.

Важливо також брати до уваги свій психологічний стан. Регулярний відпочинок та релаксації, такі як медитація, йога або глибоке дихання, можуть допомогти впоратися зі стресом, покращити настрій та відновити активність. Також корисно відмовитися від шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне вживання алкоголю, оскільки вони можуть негативно впливати не лише на рівень енергії, а й на загальний стан здоров'я.

Багато людей знаходять джерело бадьорості в кофеїні — одній з найпоширеніших і найдоступніших у сучасному світі психоактивних речовин. Дослідження підтверджують його здатність боротися із сонливістю, підвищувати рівень активності та покращувати концентрацію за рахунок стимуляції нервової системи, прискорення серцевого ритму та підвищення кров'яного тиску. Проте чи варто вважати його кращим вибором? А як щодо потенційних побічних ефектів?

Мінуси кофеїну

Надмірне вживання кофеїну може призвести до низки негативних наслідків, таких як:

  1. Толерантність та залежність. Регулярне споживання кофеїну може призвести до толерантності, що потребує збільшення дози для досягнення бажаного ефекту. Це також може спричинити звикання, внаслідок чого при відмові від кофеїну з'являтимуться неприємні симптоми.
  2. Негативний вплив на сон. Кофеїн також може негативно впливати на сон, який відіграє життєву важливу роль у загальному добробуті та рівні енергії. Однак вживання кофеїну, особливо наприкінці дня, може порушити нормальний сон, що призводить до безсоння або стомлюваності вранці.
  3. Можливі побічні ефекти. Вживання кофеїну у великій кількості може спричинити низку побічних ефектів: нервозність, неспокій, прискорене серцебиття, підвищений тиск, розлади шлунка та навіть напади паніки у деяких людей. Більш чутливі люди можуть зазнавати цих ефектів навіть при вживанні невеликих доз кофеїну.
  4. Потенційне порушення роботи серця. Також варто враховувати потенційний вплив кофеїну на стан серцево-судинної системи. При споживанні великих порцій кофеїну збільшується ризик виникнення серцево-судинних захворювань та гіпертонії.
  5. Втрата ефективності. Систематичне вживання кофеїну може призвести до втрати ефективності його дії. Організм втрачає здатність природним чином регулювати рівень активності, внаслідок чого, незважаючи на велику кількість спожитого кофеїну, можуть виникнути проблеми з її одержанням.

Це не означає, що кофеїн слід повністю виключити з раціону та не використовувати його для підвищення бадьорості та боротьби зі втомою. Проте рекомендується брати до уваги можливі негативні наслідки та споживати їх у помірних кількостях.

Найбільш оптимальні вітаміни для енергії та зняття втоми

Всі знають про користь біоактивних речовин та мінералів, оскільки ці поживні речовини відіграють важливу роль у підтримці здоров'я та нормального функціонування організму. Вони беруть участь у багатьох біохімічних процесах, таких як формування кісток, обмін речовин, підтримка імунітету та регуляція нервової системи. Тому вони є відмінним вибором для тих, хто прагне збільшити свої енергетичні ресурси та впоратися зі втомою без небажаних побічних ефектів. Нижче описані найкращі вітаміни для енергії, до складу яких входить 12 найбільш популярних та значущих для організму людини.

Вітамін B-12

Вітамін B-12, або кобаламін, необхідний для підтримки здоров'я нервової системи та виробництва еритроцитів. Він відіграє ключову роль у формуванні ДНК, РНК та мієліну, який є захисною оболонкою нервових волокон. Вітамін B12 також допомагає нормалізувати рівень гомоцистеїну в організмі, надлишок якого часто пов'язаний із підвищеним ризиком появи серцево-судинних захворювань, атеросклерозом, інсультом, тромбозом та іншими.

Дефіцит вітаміну B12 може призвести до анемії, втоми та слабкості, проблем зі сном та пам'яттю. B-12 відіграє ключову роль у боротьбі зі втомою, тому що допомагає перетворювати їжу на глюкозу - основне джерело енергії в організмі.

Тому намагайтеся включати в раціон продукти, багаті на вітамін В-12, такі, як м'ясо, молочні продукти, яйця і морепродукти. У деяких випадках можуть бути потрібні добавки та ліки, щоб компенсувати дефіцит поживних речовин у найкоротші терміни.

Комплекс вітамінів групи В

Комплекс вітамінів B дає можливість підтримувати енергійний та активний спосіб життя. Цей комплекс широко відомий своєю здатністю ефективно перетворювати їжу на енергію. Особливо важливими є вітаміни B6 і B9 (фолієва кислота), які знижують ризик захворювань головного мозку. Вітаміни B12, B6 та B9 допомагають запобігти раку та ранній деменції.

Вітамін B12 бере участь в утворенні еритроцитів, що несуть кисень організмом. Його дефіцит часто пов'язаний з анемією. Вітамін B2 також є важливим для виробництва еритроцитів, як і B9. Вітаміни B3 та B5 підтримують нормальне функціонування репродуктивної системи, а B2 сприяє здоров'ю шкіри, очей та нервової системи.

Тому, якщо ви стали відчувати надмірну втомлюваність, дратівливість, ускладнення в засвоєнні інформації та інші неприємні симптоми, можливо, вам не вистачає вітамінів групи B. Отже, необхідно подбати про своє здоров'я, включивши в раціон харчування продукти, багаті на ці біоактивні речовини, або почати приймати дієтичні добавки для енергії.

Вітамін С

Найбільш ефективні енергетичні вітаміни включають у свій список і таку поживну речовину, як вітамін C, який з кількох причин займає не менш важливе місце. Насамперед, він є потужним антиоксидантом, здатним боротися зі шкідливими вільними радикалами в організмі, які можуть викликати окислювальний стрес, що призводить до втоми та втрати активності. Вітамін C також зміцнює імунну систему, покращує загальний стан здоров'я та підтримує високий рівень енергії протягом усього дня.

Крім того, вітамін C необхідний для виробництва колагену, який забезпечує здоров'я шкіри, суглобів та сполучної тканини. Проблеми із суглобами можуть спричинити відчуття втоми, тому регулярне вживання вітаміну C може допомогти покращити їх рухливість та підвищити рівень активності. Вітамін C можна отримувати з таких продуктів, як цитрусові, червоний перець та броколі. Також можна приймати спеціальні добавки від втоми, що дають швидкий ефект.

Вітамін Д

Ми вже дали відповідь на запитання, «Які вітаміни дають енергію?» і розповіли про роль вітаміну B12, комплексу вітамінів B та вітаміну C у підтримці активності людини, її внутрішньої сили та бадьорості.

Проте згадка про вітамін D є цілком доречною. Насправді це не просто вітамін, а гормон, що виробляється в організмі людини під впливом сонячного світла. Його ключова роль полягає в абсорбції кальцію та фосфору, забезпечуючи, таким чином, оптимальний рівень цих речовин у крові.

Вітамін D сприяє усуненню втоми, впливаючи на функцію м'язів, клітинну регенерацію, обмін речовин та багато іншого. Поліпшення поглинання кисню дозволяє клітинам ефективніше виробляти енергію. Крім того, він зміцнює природний захист організму та допомагає впоратися з різними захворюваннями, які можуть викликати втому та слабкість.

Магній

Магній є одним із найважливіших мінералів для людського організму. Він бере участь у більш ніж 300 біохімічних реакціях, включаючи синтез білка та ДНК, регуляцію нервової системи, а також роботу м'язів та серця. Його переваги не можна недооцінювати. Він підтримує здоров'я серця та судин, покращує роботу нервової системи, зберігає здоров'я кісток, регулює рівень цукру в крові та зміцнює імунітет. І це лише мала частина його позитивних ефектів. Насправді список його переваг можна продовжувати нескінченно.

У цій статті ми хочемо розглянути, як магній допомагає впоратися зі втомою. Цей мінерал не тільки покращує пам'ять, концентрацію уваги та психічну стійкість, а й бере активну участь у процесах вироблення енергії, сприяючи поповненню її запасів та зниження втоми. Отже, багато хто з упевненістю вважає, що вітаміни від втоми та перевтоми серед яких одним з кращих є магній, благотворно впливають на стан організму.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), добова доза магнію, що рекомендується для дорослих жінок становить приблизно 310-320 мг, а для дорослих чоловіків - близько 400-420 мг. Тим не менш, дослідження показують, що середнє споживання магнію з їжею в більшості країн не відповідає цим рекомендаціям, що наголошує на необхідності додаткового споживання магнію у вигляді харчових добавок.

Залізо

Залізо – ще один цінний мікроелемент, про який слід згадати. Воно є критичною складовою гемоглобіну - білка, який відповідає за перенесення кисню до органів та тканин. Крім того, залізо бере участь у клітинному диханні, виробленні гормонів та регуляції імунної системи.

Нестача заліза може призвести до анемії, що проявляється слабкістю, втомою, зниженням працездатності та концентрації уваги. Тому важливо споживати достатню кількість заліза, щоб почувати себе здоровим та енергійним.

Родіола рожева

Родіола рожева має виражені властивості, що підвищують стійкість організму до стресу. Наукові дослідження підтверджують, що добавки на основі цієї рослини є ефективними при лікуванні тривожних станів. Крім того, експерименти показали, що родіола покращує стан організму при емоційному виснаженні та знижує ризик розвитку депресії.

Завдяки своїм адаптогенним властивостям, родіола допомагає підвищити концентрацію уваги та знизити рівень втоми.

Крім того, родіола сприяє покращенню фізичної працездатності. В одному з досліджень учасники приймали родіолу чи плацебо за 2 години до велосипедного тесту. Ті, хто приймав родіолу, тренувалися на 24 секунди довше, ніж ті, хто приймав плацебо. Саме тому вітаміни для підвищення енергії включають родіолу як одну з кращих добавок.

Ашвагандха

Ашваганда відноситься до категорії харчових добавок-адаптогенів, які допомагають організму адекватно реагувати на стрес і швидко відновлюватись після фізичних або психоемоційних навантажень, включаючи хронічну втому. Корисні властивості цієї рослини обумовлені специфічними фітостероїдами, відомими як вітаміноліди.

Ашваганда, як і інші тоніки, сприяє збільшенню активності, покращує пам'ять, зміцнює імунну систему та нормалізує репродуктивну функцію у чоловіків та жінок. Практика показує, що ця добавка здатна покращити результати силових тренувань, підвищити витривалість та знизити запалення. Крім того, вона знижує рівень цукру та холестерину в крові, сприяє зниженню ваги за рахунок зменшення рівня кортизолу. Ашваганда також має заспокійливі властивості, створюючи легкий седативний ефект і покращуючи якість сну.

Мелатонін

Мелатонін, або N-ацетил-5-метокситриптамін відомий як «гормон сну», відіграє важливу роль у регуляції циклів сну та бадьорості у людини. Він активно виробляється за умов темряви. Отже, якісний сон відіграє важливу роль у його виробництві.

Цей гормон також підтримує збалансовані цикли активності та спокою, забезпечуючи нормальне функціонування організму. У зв'язку з цим вітаміни для енергії, що містять мелатонін, допомагають долати втому і підтримувати енергію.

Слід зазначити також вплив мелатоніну на психоемоційну та когнітивну функції людини. Він відіграє ключову роль у боротьбі з гормоном стресу кортизолом, високий рівень якого може викликати різні негативні наслідки, такі як хронічний стрес, безсоння та депресія. Крім того, кортизол уповільнює процеси відтворення колагену та гіалуронової кислоти, що призводить до передчасного старіння.

Мелатонін протистоїть цим негативним наслідкам і має сильні антиоксидантні властивості, нейтралізуючий вплив вільних радикалів на організм.

Таким чином, добавки мелатоніну є прекрасним вибором для тих, хто прагне нормалізації циклу сну та бадьорості, збільшення енергії та зниження втоми.

Креатин

Говорячи про те, які вітаміни корисні для енергії, не можна не приділити увагу креатину, оскільки він відіграє активну роль в енергетичному обміні в м'язових та нервових клітинах. Цей природний компонент перетворюється на фосфокреатин, що дозволяє накопичувати запаси енергії, необхідні скорочення м'язів і передачі імпульсів. Завдяки своїм унікальним властивостям креатин входить до складу багатьох спортивних добавок. Спортсмени використовують цю амінокислоту для збільшення м'язової маси, підвищення сили та витривалості, а також для прискорення процесу відновлення. Однак багато людей також обирають його як джерело додаткової енергії.

Коензим Q10

Коензим Q10, або просто CoQ10, природно присутній у кожній клітині нашого організму. Він відіграє важливу роль у процесі виробництва енергії в мітохондріях, які є енергетичними центрами клітин. Цей процес відновлення енергії допомагає підтримувати нормальне функціонування клітин та органів. Однак, коли рівень коензиму Q10 знижується, це може призвести до втоми.

Щоб вирішити цю проблему, можна додати коензим Q10 у свій раціон. Він сприяє збільшенню виробництва енергії у клітинах, підвищує метаболічну активність та покращує функціонування мітохондрій. У результаті людина отримує додаткову енергію, необхідну для виконання щоденних завдань.

Цитрулін

Вибираючи найкращі вітаміни від втоми та занепаду сил, багато хто звертає увагу на цитрулін. Ця амінокислота відіграє важливу роль в організмі людини, оскільки перетворюється на іншу амінокислоту — аргінін, який бере участь у синтезі оксиду азоту, що сприяє розширенню судин та покращенню кровообігу.

Таким чином, цитрулін допомагає більш ефективно доставляти кисень до м'язів, що допомагає впоратися зі втомою та підвищити рівень енергії. Це особливо важливо під час фізичної активності, коли організм потребує додаткової енергії. Крім того, цитрулін сприяє виведенню токсинів з організму та покращує функцію нирок, що також сприяє збільшенню енергії.

Кавун, диня та волоські горіхи є основними джерелами цитруліну. Тому рекомендується включати їх до раціону для забезпечення організму достатньою кількістю цієї амінокислоти. Однак, для досягнення оптимальних результатів, можна вдатися до прийому біологічно активних добавок, що містять цитрулін.

Найкращі вітаміни від втоми та нестачі енергії: Заключні зауваження

Вітаміни відіграють важливу роль у підтримці здоров'я людини. Наприклад, вітамін B12 та комплекс вітамінів B сприяють поліпшенню роботи нервової системи, що позитивно позначається на енергетичному рівні організму. Вітамін C, будучи потужним антиоксидантом, зміцнює імунну систему та підвищує стійкість до стресів. Вітамін D підтримує здоров'я кісток та м'язів, що знижує рівень втоми.

Також можна скористатися такими добавками, як магній, залізо, рожева родіола, ашваганда, мелатонін, креатин, коензим Q10 і цитрулін. Вони успішно борються зі втомою та допомагають підвищити рівень енергії. Однак перед початком прийому цих добавок рекомендується проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що вибір відповідає вашому здоров'ю та не викличе небажаних побічних реакцій.

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

  • Унікальна запатентована технологія
  • Створено природою
  • Найвищий ступінь очистки
  • Науково доведена ефективність
  • Не містить токсичних речовин
Купити