12 найкращих вітамінних добавок для підтримки вашої печінки: експертний погляд на харчові добавки

09 липня

Зміст

Детоксикація є одним із найважливіших функцій печінки. Ви знали, що цей орган обробляє близько літра крові за хвилину? Підтримуючи наше загальне здоров'я, печінка виконує понад 500 різноманітних функцій, включаючи складні процеси обміну речовин. Щоб захистити цей життєве важливий орган та допомогти йому краще функціонувати, ми можемо надати печінці додатковий догляд.

Печінка офіційно є найбільшим органом у нашому тілі. Її завданням є:

 • Метаболізм білків, жирів та вуглеводів;
 • Переробка важливих поживних речовин, таких як азот;
 • Очищення крові від токсинів;
 • Зберігання важливих мінералів та вітамінів;
 • З'єднання та активація ферментів.

Зрозуміло, що наша печінка має бути чистою та здоровою. У цій статті ми розглянемо, які дії можна зробити, щоб допомогти їй залишатися в оптимальному стані, і які добавки для здоров'я печінки можуть бути корисними. Але пам'ятайте, що просте прийняття добавок це лише частина догляду за печінкою. Важливо також стежити за своїм способом життя, включаючи різноманітне харчування.

Огляд найкращих добавок для печінки: які речовини довели свою користь та рекомендуються до прийому?

Хоча самостійне вживання добавок може завдати більше шкоди, ніж користі, використання правильних вітамінів та харчових добавок під наглядом фахівця може сприяти покращенню здоров'я печінки та загального самопочуття. Далі ми розглянемо 12 із них. Найкращі добавки для печінки – це засоби, які довели свою користь у підтримці роботи цього життєво важливого органу.

Вітаміни групи B

Вітаміни групи B, включаючи B12, B7, B9 та B5, вважаються ключовими для підтримки обмінних процесів в організмі. Однак біологічна система людини не здатна зберігати запаси цих вітамінів, тому необхідно забезпечувати їхнє регулярне надходження. Основним джерелом вітамінів групи В є дієта, що включає в достатній кількості м'ясо, бобові, птицю, цільнозерновий хліб, листову зелень, фрукти та овочі.

Вітаміни групи B відіграють важливу роль у функціонуванні печінки, особливо у процесі детоксикації. Наприклад, процес метилювання, що є частиною детоксикації, залежить від наявності вітамінів B12, B6 та фолієвої кислоти. Вітамін B6 життєво необхідний для виробництва глутатіону, який є основним антиоксидантом, що захищає тіло людини від окислювального стресу. Оскільки ці процеси взаємопов'язані, важливо забезпечити гарне надходження вітамінів групи B. Саме тому кожен із вітамінів цієї групи часто входить до складу комплексних добавок.

Вегетаріанцям слід бути особливо уважними при плануванні свого раціону, оскільки вітамін B12 переважно є у продуктах тваринного походження, і тому необхідно ретельно планувати своє харчування. Зміна меню та додавання насичених вітаміном B12 продуктів може бути гарним рішенням. У цю категорію входять багато рослинних молочних продуктів, соєвих бобів, вівсянки та інших продуктів рослинного походження, збагачені мікроелементом B12, які можуть стати важливим джерелом цієї життєво важливої речовини для веганів.

Однак при плануванні раціону вегетаріанцям рекомендується обговорити зі своїм лікарем або дієтологом інші способи збільшення кількості вітаміну B12 у їхньому раціоні. Лікар допоможе підібрати оптимальні варіанти добавок або додаткових продуктів, які можуть забезпечити необхідний рівень цього вітаміну в організмі.

Літнім людям часто рекомендують звертати особливу увагу на збільшення надходження вітаміну B12 до організму. Це важливо, так як зі старінням організм може не дуже ефективно засвоїти цей вітамін із їжі.

Один із поширених способів забезпечення достатнього рівня вітаміну B12 у людей похилого віку — це прийом комплексної добавки групи B. Такі добавки містять не лише B12, але й інші важливі вітаміни цієї групи, що може сприяти їхньому кращому засвоєнню.

Це важливо, оскільки вітамін B12 відіграє ключову роль у підтримці здоров'я нервової системи та обміні речовин. Тому необхідно, щоб люди похилого віку отримували достатню кількість цього вітаміну для підтримки свого здоров'я.

Вітамін C

Вибираючи найкращі вітаміни для відновлення печінки, слід приділити особливу увагу вітаміну С, який відіграє важливу роль у підтримці здоров'я цього органу. Цей вітамін, крім своїх широко відомих властивостей, корисних для імунної системи та шкіри, також є потужним антиоксидантом.

Завдяки своїм унікальним властивостям вітамін C допомагає печінці позбавлятися токсинів та вільних радикалів, які можуть пошкодити клітини печінки та призвести до її запалення. Крім цього, вітамін C стимулює вироблення колагену, що сприяє загоєнню пошкоджень та покращенню структури печінки.

Вітамін С можна отримати з різноманітних джерел живлення. Всі ягоди, цитрусові фрукти, ананаси та безліч овочів, таких як брюссельська капуста, броколі, солодкий перець, помідори та картопля є відмінними джерелами цього важливого вітаміну. Однак серед ягід найбільша кількість вітаміну С міститься у полуниці.

Вітамін С, що міститься в цілісних продуктах, відрізняється від чистої аскорбінової кислоти, яка присутня в добавках. Дослідження показують, що вітамін C, наявний у цілісних продуктах, знаходиться в комплексі з іншими поживними речовинами, такими як флавоноїди, залізо та інші вітаміни, що сприяє його кращому засвоєнню.

Синтетичний вітамін С доступний у різних формах, таких як пігулки, капсули, рідина або порошок, що робить його зручним для прийому.

Дозування вітаміну C зазвичай залежить від віку, потреб та особливостей організму. Дорослим людям без серйозних захворювань або дефіциту вітаміну C рекомендується приймати щодня від 75 мг (для жінок) до 90 мг (для чоловіків). Ці дози вважаються достатніми для підтримки здоров'я біологічної системи людини.

Однак у деяких випадках, таких як стрес, інфекції, вагітність чи післяопераційний період, а також у курців, потреба у вітаміні C може збільшуватись. У таких випадках лікар може рекомендувати збільшення дози вітаміну C або спеціалізованих добавок.

Розторопша

Розторопша – це трав'яна рослина відома з давніх часів, яка є ще одним засобом підтримки печінки. Згадки про цю траву зустрічаються понад 2000 років тому. Її активні компоненти, такі як силімарин і силібінін, мають потужні антиоксидантні властивості. Ці речовини відомі своєю здатністю знижувати запалення, а також деякі дослідження вказують на їхній потенціал у лікуванні раку.

Одним із основних механізмів дії розторопші є стимуляція вироблення глутатіону, одного з основних антиоксидантів у біологічній системі.

Додавання розторопші до раціону у вигляді трав'яного чаю або прийому спеціалізованої харчової добавки для підтримки печінки корисне для забезпечення здоров'я цього органу природним шляхом.

Вітамін Д

Жиророзчинний вітамін D відіграє у підтримці здоров'я. Його часто застосовують для забезпечення здорового росту, зміцнення кісток та покращення перетравлення мінералів. Щодо здоров'я печінки він також важливий, оскільки допомагає регулювати виділення інсуліну, що сприяє нормалізації рівня цукру в крові.

На відміну від деяких інших вітамінів, таких як B і C, цей вітамін важко отримати з продуктів харчування в достатній кількості, щоб задовольнити всі потреби біологічної системи. Однак деякі продукти, такі як яйця, гриби, яловича печінка, йогурт та сир, містять невеликі дози вітаміну D. Ще одним джерелом цього вітаміну є сонячне світло. Однак для досягнення добової дози, що рекомендується для дорослого, яка становить від 600 до 800 міжнародних одиниць, часто потрібен прийом додаткових добавок.

Корінь кульбаби

Екстракт кореня кульбаби є цінним засобом у натуральній та перевіреній медичній практиці завдяки своїй здатності до іонізації. Він підходить для запобігання окислювального стресу та стимуляції відтоку жовчі з жовчного міхура та печінки. Цей корінь широко застосовується і рекомендується пацієнтам як безпечний дезінтоксикаційний засіб, здатний усунути наслідки ураження печінки та покращити загальну роботу травної системи. Відбувається це завдяки стимуляції вироблення гормону холецистокинина (ССК).

Корінь кульбаби відноситься до групи так званих трав'яних настоянок. Цей термін використовується для позначення трав, які мають гіркий смак і здатні знижувати спазми шлунку, полегшувати його розлади, нудоту і полегшувати симптоми синдрому подразненого кишечника.

Ще однією важливою властивістю екстракту кореня кульбаби є його здатність нормалізувати вивільнення травних ферментів підшлунковою залозою. Корінь кульбаби доступний у різних формах, таких як трав'яні чаї, капсули, таблетки та рідкі екстракти.

Буряк

Екстракт буряка, відомий в основному з кулінарних рецептів, цінний як у їстівній формі, так і в якості добавки, яка доступна без рецепта. Дослідження показали, що регулярне вживання цього овочевого кореня сприяє покращенню показників крові. Яскраво-червоний коренеплід містить унікальні речовини групи бетаїнів, що надають йому характерного глибокого кольору. Одна з цих речовин, бетаціанін є потужним стимулятором бактерій Akkermansia, що має важливе значення для здоров'я шлунку.

Екстракт буряків необхідний для розширення кровоносних судин, нормалізації кровотоку та регулювання розподілу кисню в організмі, включаючи печінку. Це досягається за рахунок механізму перетворення нітратів на оксид азоту. Прийом екстракту буряків є надійним варіантом для людей, яким з якихось причин не рекомендується приймати інші добавки, що сприяють підтримці здоров'я печінки.

L-цистеїн

L-цистеїн відрізняється від інших компонентів, розглянутих у цій статті. Він не є вітаміном або рослинним екстрактом, а є амінокислотою. Однак його роль у підтримці здоров'я печінки є критично важливою, оскільки L-цистеїн має велике значення у створенні потужного антиоксиданту глутатіону, який виробляється виключно в печінці. Наскільки важливим є глутатіон для здоров'я людини?

Він підтримує імунну функцію, бере участь у синтезі ДНК, виводить токсини з печінки, руйнує вільні радикали та сприяє природній загибелі клітин. Один із способів збільшити споживання L-цистеїну для захисту печінки – забезпечити постійне надходження N-ацетил-L-цистеїну (NAC). Він зазвичай входить до більшості добавок глутатіону і, як правило, вважається більш біо доступною формою цистеїну. Якщо ваші останні аналізи печінки викликають занепокоєння лікаря, виберіть цей варіант. Що стосується пошуку цистеїну та включення його до свого раціону, зосередьтеся на багатих білком продуктах, таких як лосось, яйця, сочевиця, тунець, курка.

Куркума

Жовта куркума широко використовується в кулінарії завдяки своїм антиоксидантним властивостям. Вона містить поліфеноли, особливо куркумін, який контролює накопичення жиру в печінці, а й стимулює активність ферментів.

Крім того, куркума цінується за її корисну дію на жіноче здоров'я. Ця спеція сприяє регулюванню метаболізму естрогену та допомагає у процесі детоксикації. Однак біодоступність куркуми обмежена і для отримання достатньої кількості цього компонента слід вживати харчові добавки. Тим не менш, існують методи, які допомагають організму краще засвоювати куркумін, наприклад, його поєднання з олією чи чорним перцем.

Холін

Холін не класифікується як вітамін, але діє аналогічно. Він необхідний для стимулювання метаболізму жирів у печінці та транспортування холестерину. Крім того, він необхідний для синтезу жовчі або жовчних кислот, життєво важливих для метаболізму та перетравлення жирів, допомоги у засвоєнні жиророзчинних вітамінів та багато іншого. Виступаючи як основний агент у катаболізмі холестерину, ця кислота відповідає майже половину його щоденного обороту. До природних джерел холіну належать картопля, яйця, риба, курка, яловичина та яловича печінка.

Корінь імбиру

Гінгерол, ще один потужний антиоксидант, що міститься в імбирі, знижує рівень окислювального стресу, який може негативно вплинути на здоров'я печінки. Унікальний склад імбиру робить його популярним та затребуваним супер продуктом. Дослідження показують, що корінь імбиру як поліпшує процес травлення, а й стимулює вироблення жовчних кислот і нормалізує кровоток.

Лист артишоку

Вважайте, що лист артишоку схожий на корінь кульбаби, що має суттєву антиоксидантну дію. Як і його аналог, він стимулює відтік жовчі та покращує здоров'я травної системи. Зниження вмісту жиру в печінці особливо корисне для людей із підвищеним рівнем холестерину.

Компоненти, що містяться в листі цієї рослини, такі як лютеолін та хлорогенова кислота допомагають захистити клітини печінки від окислювального стресу.

Регулярне вживання листя артишоку у поєднанні зі здоровим способом життя, включаючи правильне харчування, фізичну активність та відмову від шкідливих звичок, може мати сприятливий вплив на печінку та загальний стан організму.

Шкідливі для печінки вітаміни і як їх приймати

Важливо пам'ятати, що існуючі вітаміни для здоров'я печінки при надмірному вживанні можуть завдати шкоди цьому органу. Тому необхідно обговорити дозування будь-яких вітамінів або трав'яних добавок із вашим лікарем. Існують вітаміни, з якими потрібно бути особливо обережними при покращенні здоров'я печінки або прийомі вітамінів із вищезазначеного списку. Тому перед початком прийому важливо проконсультуватися з практикуючим лікарем та дотримуватися його рекомендацій щодо дозування та тривалості прийому.

Ніацин

Хоча небезпечного рівня ніацину або нікотинової кислоти, що містяться в їжі, не існує, при використанні добавок ситуація може суттєво змінитись. Високі дози, що приймаються щодня та протягом тривалого часу (особливо протягом дня), можуть спричинити проблеми з печінкою. Але яка доза ніацину вважається високою? Будь-які дози від 30 до 50 мг, як і раніше, вважаються безпечними, але можуть викликати раптове почервоніння. Вітамін B3, включений до складу комплексу вітамінів групи B, зазвичай сприймається як безпечний.

Медичні працівники рекомендують уникати доз 1000 мг на день, оскільки ця кількість вже може виявитися токсичною для печінки. Перед вживанням ніацину в таких кількостях важливо обговорити це з лікарем, особливо, якщо ви приймаєте інші вітамінні добавки протягом дня.

Вітамін А

Крім піклування про здоров'я печінки, вітамін А слід приймати з обережністю. Високі дози цього вітаміну можуть становити загрозу загальному здоров'ю і бути токсичними як короткочасно, і у довгостроковій перспективі. Навіть одноразове споживання більше 40 000 МО вітаміну А може спричинити серйозні побічні ефекти, такі як порушення зору, запаморочення, втрата координації, сильна нудота та головний біль. Важливо пам'ятати про це і не допускати зайвих доз або накопичення вітаміну А в тілі людини, що може призвести до посилення його токсичного впливу в майбутньому.

Наскільки ефективними є добавки для печінки?

У сучасній медицині висновки про вітамінні добавки формуються лише після проведення серії досліджень. Щоб вони були достовірними та корисними, дослідження повинні відповідати низці критеріїв, бути об'єктивними та масштабними.

Усі 12 найкращих згаданих вище трав, вітамінів та інших активних речовин ретельно вивчені протягом багатьох років медичної практики, і вітаміни корисні для печінки вважаються найважливішими. Всі вони приносять явну користь здоров'ю та можуть сприяти правильній роботі цього органу. Проте, під час обговорення їх ефективності ми можемо вирвати добавку з контексту. Наприклад, куркумін може здаватися багатообіцяючим засобом для покращення здоров'я печінки, але у курців його всмоктування може бути недостатнім у порівнянні з такими, що не палять. Ми хочемо наголосити, що необхідно оцінювати загальну картину. Результати прийому добавок для підтримки печінки можуть відрізнятися через генетику, навколишнє середовище, індивідуальні потреби пацієнта та попередній досвід.

Якщо здорові люди консультуються зі своїми лікарями перед початком прийому будь-якої добавки, вони, швидше за все, отримують користь від неї та покращують свій стан. Тому важливо завжди обговорювати з лікарем відповідне дозування кожного конкретного вітаміну для вашої ситуації.

Способи зміцнення здоров'я печінки, не вдаючись до вживання спеціальних добавок

Якщо ви віддаєте перевагу альтернативним методам зміцнення здоров'я печінки і не хочете приймати таблетки або капсули, існують менш інвазійні підходи, які можна спробувати. У цьому розділі ми зібрали деякі з них. Важливо пам'ятати, що вони не обов'язково виключають одне одного. Наприклад, щоденне вживання вітаміну C або буряків може бути корисним для збалансованого харчування та покращення здоров'я печінки.

Більше того, різні підходи та поради можуть цілком успішно доповнювати один одного.

Далі ми розглянемо роль дієти, фізичних вправ, сну, споживання води, а також включення до раціону продуктів, багатих антиоксидантами, і касторової олії, які можуть вплинути на роботу печінки.

Дієта

Найбільше значення має дієта, яка заповнює дефіцит макро- та мікроелементів, а також задовольняє індивідуальні потреби. Для того щоб печінка могла правильно переробляти жири та гормони, виводити токсини та керувати ферментами, необхідно вживати продукти з усіх п'яти груп та стежити за їх якістю. Ці групи включають:

 1. Білкову їжу.
 2. Зернові продукти та складні вуглеводи.
 3. Ягоди та фрукти.
 4. Овочі.
 5. Молоко та молочну продукцію.

Жодну з цих груп не можна виключати із раціону. За дотримання цих умов шляхи детоксикації будуть відкриті і організм отримує необхідну кількість поживних речовин для підтримки всіх своїх систем. Будь-хто, хто прагне покращити функцію печінки, повинен зосередитися на:

 • Продукти, багаті на антиоксиданти: цитрусові, ягоди, листова зелень, насіння, горіхи, хрестоцвіті овочі, спеції, зелень, цибуля, часник.
 • Корисні джерела білка: м'ясо, птиця, морепродукти, яйця, риба (скумбрія, форель, тунець, сардини), бобові.

Загалом, всі продукти, багаті на клітковину, допоможуть забезпечити організм необхідними поживними речовинами та енергією.

Фізична активність

Фізична активність - це фундамент здорового способу життя. Вона не тільки допомагає підтримувати здорову вагу, але й згідно з клінічними дослідженнями, є надійним способом покращити здоров'я печінки. Ці дослідження показують, що фізична активність регулює кількість жиру в печінці, покращує використання інсуліну для різних цілей і підтримує роботу мітохондрій. Важливо, що вид фізичної активності немає великого значення. Будь то кардіо, аеробіка чи силові вправи з гантелями – кожен вид активності принесе користь вашому організму.

Сон

Що ми знаємо про сон? Так само, як деякі продукти харчування, трави та вітаміни, які допомагають печінці, сон може діяти як антиоксидант і відновлювати клітини нашого організму. Це давно відоме науці.

Як і регулярні фізичні вправи, достатній сон є ключовим фактором, який не можна забувати, коли мова заходить про здоров'я печінки. Деякі дослідження підтверджують, що певні проблеми зі сном можуть бути пов'язані з порушеннями печінкової функції. Одне дослідження показало, що недолік сну може збільшити ризик виникнення різних порушень функції печінки. Однак інші експерименти показали, що покращення здоров'я печінки було помічено після встановлення правильного режиму сну в учасників, які раніше відчували нестачу сну.

Таким чином, одним із найбільш доступних і корисних для нашого здоров'я факторів виявляється сон. Чому б нам не скористатися цим безкоштовним способом і не отримати максимум користі?

Споживання води

Правило "два літри на день" застосовується до кожного. Вода потрібна і не може бути замінена. Цей простий і унікальний напій має здатність регулювати температуру тіла, забезпечувати мастило суглобів, покращувати взаємодію клітин та виконувати ще безліч інших функцій, які необхідні для нашого життя. З печінкою ситуація аналогічна: вода є паливом, яке підтримує її нормальне функціонування.

Касторка

Як не дивно, але рицинова олія дійсно може бути популярним засобом для покращення здоров'я печінки. Незважаючи на деякі підтвердження його ефективність отримані в результаті досліджень, деякі люди продовжують використовувати компреси з рицинова олією на живіт, стверджуючи, що це допомагає очистити печінку. Однак потрібно більше часу та досліджень, щоб остаточно встановити ефективність цього методу.

Обмеження алкогольних напоїв

Алкоголь, навіть у помірних кількостях, може завдати шкоди печінці. Рекомендації Міністерства сільського господарства США попереджають про небезпеку вживання більше двох напоїв на день для чоловіків та більше одного для жінок. Немає сумнівів, що ті, хто не дотримується цієї звички, роблять правильний вибір, не починаючи пити алкоголь. Важливо пам'ятати, що найменше завжди краще, коли йдеться про алкоголь, тому що він може уповільнити здатність вашого організму засвоювати і використовувати безліч поживних речовин.

Висновок

Підтримка печінки грає життєво важливу роль у нашому прагненні до здорового способу життя. І добре, що ми маємо можливість прийняти усвідомлені рішення, спрямовані на підтримку її здоров'я. Це можуть бути включені до раціону вітаміни для печінки та трави, відмова від шкідливих звичок, поліпшення якості сну або вживання всіх цих заходів відразу. Знаючи, які трави та вітаміни можуть допомогти відновити та стимулювати роботу печінки, ми можемо досягти кращої якості життя та поступово покращувати своє самопочуття з кожним днем.

Зміст

Нейропротектор Muscimol One® Натуральний. Безпечний. Дієвий

100% екстракт мусцимолу у капсулах.

Muscimol One® зменшує тривожність, стрес, покращує сон та допомагає повернути людині стан спокійної впевненості.

 • Унікальна запатентована технологія
 • Створено природою
 • Найвищий ступінь очистки
 • Науково доведена ефективність
 • Не містить токсичних речовин
Купити