Що таке сенсорне навантаження при тривозі?
Зміст
Сенсорне навантаження та тривожність є двома станами психічного здоров'я людини, які мають між собою прямий зв'язок. Коли людина перебуває в тривожному або пригніченому стані, вона може бути більш схильна до сенсорного навантаження в конкретній ситуації. Також і сенсорне навантаження може спричинити тривожність.
Є багато різних причин такого стану, у тому числі і приховані, які можуть зробити людину більш сприйнятливою до сенсорного навантаження. При цьому існує велика кількість різних методів, які дозволяють керувати цим почуттям та не допускати навантажень.
Що таке сенсорне навантаження?
Це стан, коли всі 5 почуттів людини - зір, слух, нюх, дотик і смак, починають отримувати більше інформації, ніж мозок здатний обробити. При перевантаженні мозку такою інформацією, він може переходити в три різні режими – боротьба, втеча чи завмирання, у відповідь на ймовірну кризу, яка змушує людину відчувати себе в небезпеці чи навіть у панічному стані.
Сенсорне навантаження може викликати різні ситуації, звуки або образи. Кожна людина має свої тригери, які можуть її просто приголомшити. Наприклад, сенсорне навантаження може статися в результаті таких подій:
- Гучна музика або звуки.
- Знаходження у місці великого скупчення людей.
- Знаходження серед емоційно-інтенсивних груп людей.
- При різких змінах довкілля.
- За несподіваних або неприємних фізичних контактів з іншими людьми.
- При інтенсивному русі.
- При тактильних тригерах.
- За інтенсивних запахів.
Сенсорне перевантаження симптоми
Сенсорне навантаження не є звичайним почуттям роздратування або ворожості. Швидше за все, це почуття сильної пригніченості чи сильної стимуляції, яким людина неспроможна управляти у деякий період часу. Людина в такому стані зазвичай відчуває різні види тригерів та симптомів. При сенсорному перевантаженні чоловік може бути:
- тривожним та нездатним розслабитися;
- дратівливим;
- істеричним (у дітей);
- неспокійним;
- відчувається фізичний дискомфорт;
- бажаючим захистити себе від джерела дискомфорту;
- що відчуває стрес, страх чи паніку;
- перезбудженим чи «піднесеним»;
- охочим уникнути ситуації, яка є причиною сенсорного навантаження.
Дитина часто при сенсорному навантаженні починає істерику, яка є реакцією часто прийнятої за погану поведінку. Якщо визначити джерело навантаження дитини, можна відрізнити стрес, який викликаний сенсорним навантаженням із проблемами у поведінці.
Які стани бувають при сенсорному навантаженні
Існує ряд станів, які можуть бути пов'язані з сенсорним навантаженням:
Аутизм. Люди з цим захворюванням часто схильні до сенсорного навантаження. Нейро Дивергентні люди зазвичай відчувають себе пригніченими у випадках, які мають широкий сенсорний вход. При цьому вчені ще знають точної причини такого стану. Але як показують дослідження, якщо надавати допомогу дітям у дозованому отриманні контакту з потенційно триггерними ситуаціями, можна допомогти їм справлятися із сенсорним навантаженням.
Синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Як показують дослідження, близько 2/3 дітей із СДВГ також можуть перебувати в іншому стані. При цьому існують два найчастіші супутні розлади – опозиційно-викликаючі і тривожність. У людей із СДВГ зазвичай виникають складнощі з концентрацією уваги, а також вони можуть відчувати себе надто складними, якщо повинні знаходити та інтерпретувати сенсорну інформацію. Це може стати причиною як сенсорного навантаження, так і тривожності.
ПТСР та генералізований тривожний розлад. Пацієнти з ПТСР і ГТР або двома розладами одночасно можуть зазнавати сенсорних перевантажень у різних непередбачених ситуаціях, які іноді можуть мати конкретний характер. Наприклад, учасник бойових дій може гостро реагувати на гучні звуки та вогні від феєрверків. Також людина з такими розладами може виявити, що величезний стадіон людей має велику кількість сенсорних входів для обробки інформації та стати ще більш тривожним та пригніченим.
Інші розлади. Фахівці виявили, що люди з різними розладами, можуть бути більш схильні до сенсорного навантаження з тривожністю. При цьому взаємозв'язок ще не до кінця вивчений. Є ряд станів, які можуть спричинити таке перевантаження:
- Фіброміалгія та синдром хронічної втоми.
- Розсіяний склероз (РС).
- Синдром Туретта.
Також багато людей можуть бути схильні до сенсорного навантаження і тривожності навіть за відсутності в них перерахованих станів. У принципі, кожна людина може відчути перезбудження і по-своєму на це реагувати, особливо якщо ситуація несподівана або пригнічена.
Як боротися з сенсорним навантаженням, яке пов'язане з тривогою?
У медицині є велика кількість способів, які допомагають впоратися із сенсорним навантаженням та тривогою, яку вона викликає. Незважаючи на те, що обидва типи розладу можуть мати руйнівний характер, існують способи, які допоможуть з ними боротися.
Консультація фахівця. Лікар допоможе вам різні методи терапії, які дозволяють орієнтуватися у ресурсах своєї психіки. Також при необхідності він призначить низку препаратів, які допоможуть впоратися з проблемою. Залежно від віку, певних симптомів та тригерів, які можуть супроводжувати цю проблему, фахівець може рекомендувати препарати від тривожності чи антидепресанти.
Турбота про своє здоров'я. Дотримуючись режиму правильного харчування, ведучі правильний спосіб життя і не наражаючись на стреси, ви зможете зміцнити свій емоційний стан, що допоможе вам впоратися з будь-яким навантаженням. Також лікарі рекомендують займатися медитацією, технікою усвідомленості та дихальною гімнастикою, які допоможуть знизити ступінь напруги, якщо рівень тривоги істотно зростатиме.
Терапія. Більшість людей вважає, що терапія допоможе подолати почуття тривоги, а також розробити тактику управління складними ситуаціями.
Уникнення тригерів. Коли ви починаєте відчувати конкретні відчуття, стимули або ситуації, що викликають у вас почуття пригніченості, необхідно миттєво дистанціюватися від них. Відверта розмова з близькими людьми або друзями допоможе уникнути таких тригерів.
Перспективи сенсорного навантаження при тривозі
У житті людини сенсорне навантаження значення має досить велике, тому що вона може негативно впливати на її якість. Але за допомогою фахівців у галузі психічного здоров'я (психологів та психіатрів), а також за допомогою розробки методів самодопомоги ви зможете впоратися із сенсорним навантаженням та жити нормальним повноцінним життям. Також можливість керувати та контролювати інші супутні стани суттєво зменшить рівень стресу на різні типи сенсорного навантаження. Навіть якщо виникатимуть непередбачені ситуації, ви можете їх уникати або швидко з ними справлятися за допомогою різних методик, препаратів та допомоги близьких людей.