Алкоголь і тривожність
Зміст
Під час напружених днів або стресових ситуацій може виникнути бажання випити келих вина чи пива для заспокоєння. Проте регулярне або надмірне вживання алкоголю здатне лише погіршити відчуття тривожності.
Особливо небезпечним алкоголь стає під час лікування тривожних розладів. Хоча, на перший погляд спиртні напої можуть здатися ефективним способом полегшити тривогу, вони насправді здатні завдати більшої шкоди, ніж користі. Тому якщо у вас виникає тривога після алкоголю, то слід відмовитися від вживання спиртного та негайно звернутись до лікаря.
«Розслаблення» за допомогою алкоголю
У твердженні, що алкоголь здатний зменшити стрес, є певна частина правди. Оскільки спиртні напої діють як седативний і депресивний засіб, вони впливають на центральну нервову систему, тимчасово викликаючи відчуття розслабленості. Проте цей ефект є короткочасним, а надмірне або регулярне зловживання алкоголем може призвести до зворотних наслідків, включаючи підвищену тривожність і проблеми з настроєм.
Спочатку спиртне дійсно може зменшити тривогу, дозволяючи відволіктися від проблем, підвищити настрій і зробити вас менш сором'язливими. Його ефекти можуть викликати почуття розслабленості та спокою, подібні до дії протитривожних препаратів. Однак такий ефект короткочасний, і з часом регулярне вживання спиртних напоїв може призвести до зворотного результату, посилюючи тривожність від алкоголю й інші проблеми з психічним здоров'ям.
Іноді вживання спиртного для розслаблення може бути безпечним, якщо це схвалює ваш лікар. Однак після початку регулярного вживання можна виробити толерантність до його антистресової дії. Це може призвести до того, що боротьба з тривогою та стресом стане ще складнішою, оскільки алкоголь вже не матиме того ж заспокійливого ефекту.
Надмірне вживання спиртних напоїв може мати серйозні фізичні та психічні наслідки. З часом це може призвести до втрати свідомості, проблем із пам'яттю та навіть до пошкодження мозку, особливо якщо супроводжується іншими проблемами зі здоров'ям, такими як ураження печінки. Ці ускладнення можуть посилити тривожність, оскільки додають нові труднощі у процесі подолання симптомів і наслідків алкоголю.
Відчуття розслаблення після вживання спиртного пов'язане зі зростанням рівня алкоголю в крові (BAC). Коли BAC підвищується, це викликає тимчасовий рівень збудження та ейфорії, але після його зниження часто настає депресивний стан. Це може пояснити, чому кілька напоїв спочатку здаються приємними, але після повернення BAC до норми ви можете відчувати ще більше тривоги, ніж до цього.
Як алкоголь посилює тривожність
Алкоголь змінює рівень серотоніну та інших нейромедіаторів у мозку, що може посилювати тривожність. Насправді після того, як алкоголь вивітрюється, ви можете відчути ще більший рівень занепокоєння. Такий стан може тривати кілька годин або навіть цілий день після вживання, що тільки погіршує загальне самопочуття.
Дослідження показують, що алкоголь та тривожність часто супроводжують один одного, і зменшення споживання алкоголю може допомогти знизити тривожність. Тоді як застосування хмільних напоїв як способу боротьби із соціальним тривожним розладом може бути небезпечним.
За даними Американської асоціації тривоги та депресії (ADAA), приблизно 7% американців страждають від цього виду тривоги. Алкоголь, на перший погляд, може здаватися швидким розв'язанням проблеми, але насправді може лише погіршити симптоми в довгостроковій перспективі.
При соціальній тривожності спілкування може здаватися нестерпним. Люди з соціальним тривожним розладом часто вдаються до вживання спиртного, щоб полегшити соціальну взаємодію, що з часом може призвести до залежності від алкоголю у таких ситуаціях. Це погіршує симптоми тривоги, створюючи порочне коло. Приблизно 20% осіб із соціальним тривожним розладом також страждають від алкогольної залежності.
Крім потреби в алкоголі для того, щоб почуватися комфортно під час спілкування, іншими ознаками залежності від спиртного можуть бути:
- потреба в напої, щоб розпочати день;
- пиття чотири або більше днів на тиждень;
- вимога випивки на кожній зустрічі;
- нездатність припинити вживання алкоголю, навіть якщо є бажання;
- вживання п'яти і більше алкогольних напоїв за один день.
Надмірне вживання алкоголю часто призводить до похмілля, яке може викликати симптоми, що посилюють тривожність. Серед них:
- головний біль;
- запаморочення;
- нудота;
- зневоднення;
- низький рівень глюкози в крові (цукру).
Чи може алкоголь викликати занепокоєння?
Тривале зловживання алкоголем може призвести до різних проблем зі здоров'ям, зокрема до порушень психічного стану.
Дослідження вказують на те, що люди, які страждають від алкоголізму, часто мають труднощі з відновленням після травматичних подій. Це може бути пов'язано з тим, що зловживання алкоголем здатне змінювати активність мозку.
Тривожний розлад та алкоголь часто взаємодіють таким чином, що спиртне може тимчасово зменшувати тривожність, але в довгостроковій перспективі лише посилює симптоми розладу. Особи, які тривалий час вживають алкоголь у великих кількостях, можуть бути схильні до розвитку тривожних розладів. Проте немає переконливих доказів того, що помірне споживання алкоголю може викликати тривогу.
Підвищена тривожність може бути ознакою алкогольної абстиненції. Якщо ви тривалий час споживали великі кількості алкоголю і раптово припинили його вживання, ваша тривожність може посилитися через симптоми, що виникають при відмові від алкоголю. До таких симптомів можуть відноситися:
- тремтіння рук;
- підвищене потовиділення;
- швидке серцебиття (понад 100 ударів на хвилину);
- галюцинації;
- нудота;
- блювота;
- судоми.
Алкоголь — це не лікування тривожності
Визначення помірного вживання алкоголю може варіюватися в залежності від статі та вікової групи. У Сполучених Штатах "помірне" споживання зазвичай означає не більше двох напоїв на день для дорослих чоловіків і одного для жінок. Оскільки літні люди метаболізують алкоголь швидше, їм рекомендується обмежитися лише одним напоєм на день. Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися, чи є для вас помірне вживання спиртного безпечним.
Хоча алкоголь може мати певні переваги, його вживання також пов’язане з такими ризиками:
- депресивні стани;
- ожиріння;
- хвороби печінки;
- порушення в роботі серцево-судинної системи.
На кожну людину алкоголь впливає по-різному. Він може покращити настрій після важкого дня або забезпечити відчуття розслаблення. Перед вживанням алкоголю важливо обговорити ці питання з вашим лікарем, щоб з'ясувати, чи є алкоголь безпечним для вас.
Пам'ятайте, що вживання алкоголю може бути небезпечним, якщо у вас є:
- Низька толерантність до спиртних напоїв.
- Схильність до тривоги або агресії.
- Проблеми з психічним здоров'ям.
Спиртне не слід використовувати як спосіб лікування тривоги. Якщо ви страждаєте від тривожності, зверніться до фахівця з психічного здоров'я. Якщо у вас виникають проблеми з алкоголем, терміново проконсультуйтесь із лікарем.
Традиційні способи лікування тривожності
Лікування тривожних розладів може варіюватися в залежності від їх типу. Для соціальної тривожності або соціальної фобії терапія, особливо у поєднанні з антидепресантами такими як сертралін або Золофт, може бути найбільш ефективною. У випадку генералізованого тривожного розладу (ГТР), який характеризується постійним занепокоєнням або стресом без явної причини, ваш лікар може рекомендувати когнітивно-поведінкову терапію (КПТ) для допомоги у подоланні уникнення ситуацій через тривогу, або обговорення вашого стану з терапевтом.
Ваш лікар може також рекомендувати лікарські препарати для лікування тривожності. Це можуть бути антидепресанти:
- дулоксетин (Цимбалта);
- есциталопрам (Лексапро);
- пароксетин (Паксил).
Або бензодіазепіни:
- алпразолам (Ксанакс);
- діазепам (Валіум);
- лоразепам (Ативан).
Кожен вид лікарських препаратів має свій підхід до лікування тривоги. Антидепресанти зазвичай призначають для щоденного прийому, що допомагає зменшити тривогу на тривалий термін. Натомість бензодіазепіни призначені для короткочасного полегшення сильних тривожних симптомів. Консультація з лікарем допоможе визначити, який тип ліків найбільше відповідає вашим потребам.
Деякі з цих лікарських засобів можуть взаємодіяти з алкоголем. Обов'язково проконсультуйтесь з лікарем щодо вживання спиртних напоїв під час прийому цих препаратів, оскільки їхня комбінація може викликати небезпечні або навіть фатальні побічні ефекти.
Зміни способу життя для зменшення тривожності
Тривожність можна контролювати, але повністю вилікувати її не завжди можливо. Однак ви можете внести певні зміни у свій спосіб життя, які допоможуть зменшити тривогу та навчитися ефективно з нею справлятися.
Існує кілька щоденних змін, які можуть допомогти знизити рівень тривожності. Полягають вони в наступному:
- Стабільний сон. Намагайтеся спати від 6 до 8 годин на добу, в залежності від вашого віку, підтримуючи регулярний режим сну.
- Зменшення кофеїну та алкоголю. Обмежити споживання кофеїну і алкоголю, оскільки обидва можуть підвищувати рівень тривожності.
- Збалансоване харчування. Споживайте здорову їжу щодня, щоб підтримувати фізичне та психічне здоров'я.
- Техніки релаксації. Щодня приділяйте час технікам релаксації, таким як медитація або йога.
- Хобі та відпочинок. Знаходьте час для розслаблюючих хобі, таких як слухання музики чи малювання.
Щоб краще справлятися з тривогою і уникати панічних атак, можна також використовувати такі методи:
- Глибоке дихання. Повільно вдихайте і видихайте, щоб заспокоїтись, коли відчуваєте занепокоєння.
- Позитивне мислення. Спробуйте думати про позитивні речі, коли ваші думки стають надто негативними.
- Рахунок. Повільно рахуйте від 1 до 10 або вище, поки відчуття тривоги не почне спадати.
- Сміх та позитивні емоції. Зосередьтеся на тому, що викликає у вас сміх або позитивні емоції, поки ваша тривога не почне зменшуватися.
Тривога від алкоголю може виникати після вживання спиртних напоїв, навіть якщо спочатку здається, що вони її знижують. Тому не слід намагатися подолати психічні розлади за допомогою спиртного. Якщо тривожність з'являється досить часто та не зникає протягом тривалого часу краще звернутись до лікаря, який може виявити проблему та призначити лікування.